Share |

Säkylä ei vielä ulviloitunut

Share |

Tiistai 24.3.2009 - Kari


Säkylän uusi kunnanvaltuusto selvisi ensimmäisestä tulikokeestaan erinomaisesti. Alkuasetelmat olivat otolliset rajuunkin yhteenottoon lainvoimaisia päätöksiä toteuttaneen valtakoneiston ja sitä kriittisesti korventaneen oikeisto-opposition välillä.

Vaikka valtuustosalissa oli kokouksen alussa aistittavissa sähköistä varausta, ei esimerkiksi odotettua epäluottamuslausetta valtuuston puheenjohtajalle tai muille asemastaan johtuen vastuuta kantaneille esitetty.

Oliko kokous rakentavamman vuoropuhelun alku uuden Euran kannattajien ja vastustajien välillä ? Tähän on liian aikaista vastata. Toivoa sen sijaan sopii, että näin olisi.

Pieni uuden toran siemen saattoi kuitenkin tulla kylvetyksi. Kuntalaiskyselyä Köyliön, Säkylän ja Euran kuntaliitoksesta vaatineiden päätyminen hyväksymään asian jättämisen pöydälle voi nostaa kiistan idulle. Toisena kompromissivaihtoehtona oli asian palauttaminen takaisin kunnanhallituksen valmisteluun. Nyt jäi sellainen kuva, että aloitteen tekijät luulivat molempien tällä päätöksellä toteutuvan. Näin ei nyt tapahdu.

Toukokuussa kokoontuva kunnanvaltuusto siis palaa asiaan kunnanhallituksen vanhan kielteisen päätösesityksen pohjalta.

Koko ajan uudesta Eurasta kertyy lisää kaivattua tietoa ja sitä yritetään välittää myös kuntalaisille. Tästä syystä valtuuston kokouksessa jätetty runsaat 1100 allekirjoitusta sisältänyt adressi joutuu outoon valoon. Siinä vaaditaan prosessin keskeyttämistä, mikä tarkoittaa toivotun lisätiedon loppumista, kun valmistelutyö ei etene.

Jo tällä hetkellä kuntalaisilla on aiheesta enemmän faktaa tiedossaan kuin silloin, kun allekirjoittivat paperin. Ja lisää tulee koko ajan. Viekö tämä pohjaa koko adressilta ?

Jos valtuustoaloitteessa esitetty kysely kuntalaisille järjestettäisiin vielä jossain vaiheessa, mitä siinä kysyttäisiin? Ei riitä, että vastusvaihtoehtoina ovat "kyllä" tai "ei" uudelle Euralle. Jälkimmäinen sellaisenaan ei edes ole mikään vahtoehto.

Siinäpä pohdittavaa.


Kommentit

24.3.2009 7.59  Kirjoittaja Kari käytöskouluun

Taas kerran yksipuolista kannanottoa. Kysynkin sinulta kaikkitietävä kirjoittaja eiköhän se outo valo jota olemme halunneet päivänvaloon ole siinä että edellisen valtuuston tekemä ,HUOM! ei vielä lainvoimainen päätös, tehtiin vailla MINKÄÄNLAISTA FAKTAA, jota nyt sitten valmistelutyössä tuotetaan ja vasta VALMISTELUTYÖN TULOKSIEN perusteella tulisi arvioida ja tehdä sitovia sopimuksia.

Kuten myöskään ensimmäinen vaihtoehto ei olisi sellaisenaan vaihtoehto.

Eilen illalla lehteriltä katsottuna tämän blogin ylläpitäjä näytti olevansa aktiivisesti kokouksessa, on hyvä että saa kokouspalkkion siitä että surffailee omilla blogisivuillaan muiden keskittyessä tärkeisiin kunnallisiin päätöksiin.

Mielestäni valtuuston puheenjohtajan tulisi puuttua moiseen käyttäytymiseen valtuustosalissa ,sillä eihän se ole mikään nettikahvila eikä juorukerho josta kesken kokouksen lähettämillä tuoreilla uutisilla kuumaa linjaa käyttäen saa vielä juttupalkkioita.

24.3.2009 8.33  Ent.demari

Täysin samaa mieltä, että näiden sivujen uutisoija pitäisi laittaa käytöskouluun!
Hän antaa tosi hyvän "roolimallin" käyttäytymisellään esim. oppilailleen ja rapauttaa osaltaan tehokkaasti äänestäjien luottamusta päätöksentekijöihin!

Vai onko kyse nettiriippuvuudesta?

Toisaalta kokouksethan ovat aika pitkiä ja jos ei käsiteltävät asiat kiinnosta niin...

24.3.2009 11.58  Lehteriltä

Pro -liike vaatii kansanäänestystä. Uskooko liikkeen nokkamiehet kansan kykyyn ymmärtää kuntaliitokseen taustalla olevat asiat?

Aaltonen sanoi valtuustossa: "Kun menee torilta kysymään kansalta, mikä on sote, niin vastaus on, että se on jotain soppaa."

Tämä lausee kertoo kaiken. Aaltonen ei muuta haluakaan kuin vetää "pässejä narussa". Ei hän tietoa kansalle halua lisää vaan ajaa omaa asiaansa. Mikä on se asia?

Sen kertoi Jarkko Jaspa. Hän piti pitkän puheenvuoron siitä, miten valtuutettujen määrä vähenee, eikä sitten enää ole meidän asioistamme päättäviä. Jaspa ja Aaltonen ovat ulostuloillaan varmistaneet oman vaalitappionsa. Ainoa mahdollisuus heidän uudelleen valintaansa, on varmistaa se, että kuntaliitos kaatuu.

Honkilahdella ja Kiukaisilla on vahvat valtuutetut Euran valtuustossa. Miksi kuntalaisten pitäisi maksaa tehottomien ja kustannuksia lisäävien valtuutettujen kahvin juonti? Homma on hoidettavissa halvemmalla valitsemalla hyvät tyypit, jotka perehtyvät asioihin.

Jaspa istui viime kaudella valtuustossa ja hallituksessa. Eilisessä valtuustossa taas kävi ilmi, että asioihin perehtyminen on hänellä heikkoa. Hänen esittämäänsä virheellistä tietoa oikaistiin jälleen.

Eli se näistä tietoviisaista pro-miehistä!

24.3.2009 12.38  Eturivistä

Taitaa olla lehterit aika edessä nykyään...

24.3.2009 13.06  Järkevä asioita esiin tuova puhe on todella tarpeen nyt

Kuulepas Lehteriltä!
Nyt olet hakoteillä. Aaltonen suomi teidän suoltamia käsittämättömiä sanoja ihan oikein. Kyllä asioista voidaan puhua ihan oikeilla nimillä, jos ollaan rehellisellä tiellä. Näitä Sote-sanoja ja strategioita on suomittu maassamme ja pitääkin suomia, meillähän on selvästi ymmärrettävä suomen kieli. Mutta jos ei tiedä asioista, niin pitää käyttää noita olevinaan "viisaiden´"sanoja, "sairastaa" strategiaa, niin luulee antavansa käsityksen, että on viisas. Mutta viisaus ja järkevyys punnitaan ihan toisin keinoin, se oikeastaan näkyy hyvin pienistä asioista. Etpä taida ymmärtää tätä, vaan luulet olevasi tietävä ja taitava, kun seurailet pomojasi tai olet itse pomona.

Jarkko Japsa puhui järkevästi, oppineen ja tietävän miehen tavalla asioista, jotka on ehdottomasti tuotava esiin, kun sinivalkoisena tunnettua mahtavaa Säkylää yritetään "tappaa" kaikin keinoin, yritetään lietsoa ja viedä iät ajat tunnetusti vasemmisto-Euraan jyrän alle. Tämä on tosi asia eikä siitä päästä mihinkään. Kokoomusvaltuutettu Kinkkukin on menossa sinne, ja menköön, jos niin haluaa. Ei tällaista olisi uskottu armeijasta leipänsä tienanneelta mieheltä. Kaikki näkivät omin silmin valtuuston kokouksessa, miten hyvää pataa Kinkku oli Kari Madekiven kanssa, hyvä etteivät ottaneet kaulasta toisiaan valtuustosalin edessä. Mutta tässä on muistettava se,, että meitä kaikkia, niin kinkkuja kuin madekivieäkin tarvitaan asioiden hoidossa, mutta on muistettava se, ettei hyvin palvelevaa kotikuntaa saa lähteä "tappamaan", vaan kaikki nyt yhdessä kehittämään Säkylän kuntaa meitä kaikkia varten.

Ette usko liittäjät, miten ikävää työtä nyt teette, ja miten paljon sitä nyt raitilla pahoitellaan. Jai hmetellään. Kunnelkaa kuntalaisia, sehän on tehtävänne. Älkääkä ruvetko heti saarnaamaan stategioistanne. Antakaa ihmisten puhua. Jotkut eivät uskalla puhua, mutta kun johdatetatte keskuselun lämminhenkiseksi, ihmisläheiseksi, niin arempikin kuntalainen uskaltaa avata suunsa ja kertoa huolistaan teillekin.

Liittäjät, nimenne jää ikävänä historiaan. Tulevat sukupolvet puhuvat siitä ihmeissään. Me nykyiset säkyläläiset saamme onnellisina puhua, miten taitavasti teitä edeltäneet Säkylän päättäjät ovat osanneet YHDESSÄ toimia, ja Säkylä on kehittynyt hurjaa vauhtia, on saanut Lännen Tehtaat, on saanut Porin Prikaatin ja kaikkea hyvää, ja Taivaan Isä on antanut Säkylälle ja Köyliölle kauniin luonnon ja ympäristön, joka on A ja O tulevaisuuden ihmiselle. Eikö liittäjiä puhuttele Euran kunnan lähihistoriakaan, eikö Euran tämä päivä, tämä alkanut vuosi. Voi hyvänen aika miten paljon on Euralla töitä saada mm terveyspalvelut läheskään siihen kuntoon missä ne jo ovat Säkylässä ja Köyliössä. Toivotaan, että saavat, mutta omin avuin eikä Säkylän ja Köyliön kustannuksella.

24.3.2009 14.12  Eläkeupseeri

Hämmästyttävää kirjoittelua. Miten ihmeessä armeija voisi olla este uuden Euran perustamisen kannattamiseen. Armeija on kuuliainen esivallalle, ei kapinoi sitä vastaan.

24.3.2009 14.58  Pro petti Säkylässä

Petyin pahasti pro-liikkeeseen. Pidetään suurtilaisuus Lallintalolla, kootaan nimiä vastustamaan Euran liitosta. Luvataan suureellisesti kansanäänestys. Ja mitä tapahtuu
kun on päätöksen aika valtuustossa. Herrat puhuu ja puhuu eikä ymmärrä vaatia asiasta kansanäänestystä. Pro-liikkeen Aaltonen ja Jaspa menettivät monen luottamuksen. Uuden kunnan juna on jo toukokuussa kaukana eikä edes kunnanhallitus asiaa enää käsittele. Luotimme siihen, että pro-miehet pysäyttyvät kuten lupasivat liitoshommat. Toisin kävi.

24.3.2009 16.00  Säkylä porskuttaa eteenpäin

Et taida olla pro itse, kun noin kirjoittelet. No omapahan on asiasi. Puhdas pro haluaa asua itsenäisessä hyvässä Säkylässä.

24.3.2009 16.05  Ilmari

Kuulin, että valtuuston lehtereille oli vain kahdeksan kuntalaista. ETTÄ semmoinen kansanliike.

24.3.2009 16.19  Riviviltä X

Outoa on, että jotkut jaksavat nähdä niin paljon vaivaa yksittäisen valtuutetun toiminnasta. Mahtoiko siinä mennä muutama tärkeäkin puheenvuoro ohi kun herra keskittyi kurkkimaan mitä Madekivi milloinkin teki. Itse olin tällä kertaa vaiti mutta kyllä se minunkin aikani vielä tulee.

24.3.2009 16.45  2000-luvulta

Tietokoneen käyttöä valtuustossa ei puheenjohtaja voi estää. Monet kunnat ostavat luottamushenkilöille tietokoneet, joilla on suora yhteys kunnan tiedostoihin. Saa valtuustossa kirjastakin katsoa, miksi ei tietokoneesta. Äly hoi! Elämme 2000-lukua.

24.3.2009 17.09  Vaikea ottaa kantaa, kun ei tiedä mitään

ririviltä X.lle. Sinä joka tykkäät olla vaiti olet väärässä paikassa. Joo joo miehiä aivan tarpeeksi jotka eivät suuta auki saa silloin kun pitäisi pystyä perustelemaan joko puolesta tai vastaan. Vuorosi varmaan tulee jos ei muualla niin laulukuorossa.

24.3.2009 17.59  Valtuutettu

"Osaava "Alltonen vaati salaista lippuäänestystä kuntalaisaloitteestaan, josta sitten luopui valtuustossa.

Pro Aaltonen: lain mukaan äänestys on aina avoin. Salainen lippuäänestys on mahdollista vain henkilövaaleissa.
Mene hyvä mies kokoustekniikan kurssille tai opislele itse.

24.3.2009 18.10  Ent. kokoomuslainen

Säkylän valtuusto kuuluu käyneen hyvän keskustelun uudesta Eurasta.

Eela, Rantala ja Nummela kuuluvat saaneet melkein täyden tuen.
Uutta kuntaa vastaa pullikoii vain säkylän kokoomus, sekin sekoomuksessa.

24.3.2009 18.21  Kokoomuslainen

Naapureitakin hämmentää Säkylän Kokoomus. Valtuustoryhmä on hajalla. Ei riitä selitykisestä, että meillä päättää jokainen omilla aivoillaan. Selitys johtuu siitä, että koko porukka on niin erimielisiä. Tästä on kysymys.
Mitä ajattelee Säkylän kokoomuksesta Euran kokoomus???. Mielestäni hyvä kysymys?

24.3.2009 18.23  Ent.demari

Byebye Kari

24.3.2009 19.20  Viktor Bulatov NKVD

Tunnen sosialistit hyvin. Tällä palstalla esiintyneet kuntaliitosta kannattavat nimimerkit, ilmeisesti nim. kari yksinään edustaa juuri sellaista ylimielistä ja kaikkitietävää rotua, joita omat äänestäjäni Helsingissä aikoinaan kavahtivat käydessään kuuntelemassa mm. Eero Heinäluoman ja muiden sosialistien vaalitilaisuuksia Eduskuntavaaleissa 2003.
Olen tavannut sosialisteja myös työpaikallani ja asiakkainani. Kaikki ovat olleet helvetin kieroja ja ahneita.

24.3.2009 19.21  Viktor Bulatov NKVD

Byebye Kari

24.3.2009 20.00  Mitä sitten

Byebye Kari!

24.3.2009 20.04  XXX

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001570&subcat=2733

24.3.2009 20.06  Kuulepas lehteriltä, kun vastaan

Hämmästyin kirjoitustasi ja tietämystäsi. Kirjoitat, että Säkylä on saanut Lännen Tehtaat ja Porin Prikaatin. Ei niitä ole saatu, kummallakin on ollut kova hintansa, on vaatinut paljon rohkeutta ottaa silloiset haasteet vastaan ja sitoutua kaiken uuden maksamiseen. Ei niihin päätöksiin tarvittu kuntalaiskyselyjä, vastuulliset valtuutetut päättivät isoista asioista kuntalaisten vaaleissa antaman valtakirjan perusteella.
Nyt 2000-luvulla edessä on suomalaisessa yhteiskunnassa suuri haaste. On varustauduttava siihen, että väestö vanhenee
ja huoltosuhde kasvaa. Talous asettaa rajat
hallinnoimiselle. Suuri haaste on uuden kunnan
perustaminen ja sen toiminnan uudistaminen.
Kaikille uuden kunnan asukkaille on taattava
lakisääteiset palvelut, ja uudessa Eurassa lähdetään siitä, että kaikki kunnan asukkaat
asuinpaikastaan riippumatta saavat arjen peruspalvelut lähipalveluina. Itsekkyys pitää
Säkylässäkin muuttaa yhteisöllisyydeksi. Siinä on jokaiselle uudistuksia vastustavalle haastetta.

24.3.2009 20.11  Tehkää kuten Kari

kirjoittakaa itsekin. Ja vielä paremmin. Ei Karin päätettä pysty kukaan sulkemaan, jos hän ei sitä itse tee. Valtuuston kokous on julkinen ja sieltä
voi jokainen viestittää mitä haluaa. Valtuuston kokous ei ole mikään salaseura.
Karille sanoisin olet saanut jotain aikaan. Kas kateus täytyy ansaita.

24.3.2009 20.22  Byebye Kari

Ei mun veroeuroilla makseta kokouspalkkoja remarisivujen päivityksestä.

24.3.2009 20.31  Byebye koko porukalle

Turhaa löpinää
Asiallista tekstiä odotellessa kannattaa unohtaa tämä foorumi.
Tietoa janoavat, siirtykää luotetuille kanaville.

24.3.2009 22.17  123abc & abc123

Goodbye and so not:-D

25.3.2009 0.02  Admin (Kari)

En tiedä, pitäisikö tuntea ylpeyttä siitä, että saa isot miehet tolaltaan. Vai olisiko oikea tunne sääli niitä muutamaa raukkaa kohtaan, jotka eri nimimerkkien suojista keskittyvät asian sijasta persoonaani. Sivuston ylläpitäjänä voisin tietysti siistiä heidän tuotoksensa bittien avaruuteen, mutta en sitä tee. Lukijat saavat arvioida, haluavatko samaistua tähän joukkoon.

Edelleen toivon näillä pastoilla vilkasta keskustelua kulloisestakin aiheesta, puolesta ja vastaan. Nimimerkin käyttö on yhä ihan ok, mutta henkilökohtaisuuksiin menevissä kommenteissa pitäisi olla rohkeutta esiintyä nimellään.

Vielä muutama vastaus esitettyihin väitteisiin:
- Säkylän kunnalla oli vahvaa faktaa (paperit edelleen kenen tahansa tutkittavana) tehdessään yksimielisen päätöksensä uudesta Euran kunnasta.
- Tehty päätös on ollut poliittisesti sitova. Sen käynnistämän valmistelun seurauksena syntyvä asiakirja on hyväksymisensä jälkeen juridisesti sitova (mitä tahansa paperia ei tietysti hyväksytä).
- Valtuutettu Kinkkua älköön tuomittako siitä, että hän pystyy hymyilemään keskustellessaan kanssani (demariudestani huolimatta). Sivistyneet poliitikot voivat näin toimia yli puolue- ja ideologiarajojen. Em syystä valtuutettu Kivirannalle minusta tuli aikoinaan riippa, jota en toki haluaisi kenellekään olla.
Näyttelijä Tapio Liinojakin (kok. ainakin 70-luvulla) jaksoi vielä muistella lämmöllä Arto Nybergin ohjelmassa minua Lauttakylän yhteiskoulun ainoana demarina.
- Tietokoneesta voi kokouksen aikana mainiosti varmistaa vaikka sen, että Kiukaisten lukion lopettamisesta päätettiin jo kuntien yhdistymissopimuksessa tai että äänestys on avoin mutta henkilövaali suljettu (muistiin ei voi aina luottaa).
- Jos saisin parempaa tietoa "kuumasta linjasta" , jonka päässä olisi luvassa palkkioita, lähettäisin tilinumeron.

Kaikesta edellä lausutusta älköön kukaan loukkaantuko. Tiedän, etten aina ole oikeassa vaikka niin toivon.

25.3.2009 8.05  Pettynyt

Hyvä Kari. Vain raukat ovat piilossa nimimerkin takana.

25.3.2009 8.12  Aivan

Kirjoitti nimimerkki Pettynyt...

25.3.2009 8.17  Heviletti

Jos on sossu ja Euran kannattaja, ei pidä valittaa jos oikeat ihmiset antavat köniin. Omaa kuntaa saa puolustaa kaikilla keinoilla vaikka nimimerkin takaa.

25.3.2009 8.23  Heviletti

Pettynyt tosiaan arvostelee meitä nimimerkin takaa. Tekopyhää.

25.3.2009 15.22  Talousmies

Yksikään seudun kunnista ei ole ylivelkaantunut. Mustia pilviä kuntatalouksiin luo nyt porvarihallituksen politiikka, jossa kunnat pannaan laman laskujen maksajaksi.
Uusi Eura on hyvä asia. Yhdessä olemme vahvempia.

26.3.2009 23.24  Eläkeupseeri

Pro -liikkeen voimat alkavat ehtyä. Se on vahinko. Vaikka en heitä kannata, on mukava nähdä keskustelua puolesta ja vastaan. Siitä syntyy jotain uutta.

26.3.2009 23.49  Heviletti

Älä pelkää, taistelu jatkuu. Nyt luodaan uutta strategiaa. Ei peli vielä ole menetetty.

27.3.2009 13.37  lomaesite säkylästä

27.3.2009 8:36 "Lomaesite Säkylästä"
Uskoitko siinä oleviin tietoihin? Tavallisellakin kansalaisella ja myös valtuutetuilla on mahdollisuus ja ENNENKAIKKEA VELVOLLISUUS tarkastaa annettujen paikkaansapitävyys. Mikäli esitteessä on asiavirheitä, joita EI saisi olla näin tärkeässä asiassa niin sehän olisi kansalaisten harhauttamista ja jopa pettämistä. Oletko Taavetti samaa mieltä? Entäs muut valtuutetut vasemmalta oikealle, kehtaatteko katsoa peiliin ja seisoa sanojenne takana että olette ottaneet asiaoista selvää? Mikäli ilmenee ,että kansalaisille jaetussa tiedotteessa on vääriä tai manipuloituja tietoja, uskallatteko tehdä omat johtopäätöksenne ja tunnustaa laistaneenne omista velvollisuuksistanne ottaa asioista selvää? Kuten olette vaalilupauksissanne äänestäjillenne luvanneet.

27.3.2009 14.00  TIETOA on kun OSAA ETSIÄ

Tietokilpailu kaikille avoin:
1. kysymys: Minä vuonna Eura ja Kiikoinen liittyivät yhteen? a) 2007 b) 2008 c) 2009
2. kysymys: Kuinka monta asukasta oli Eurassa a) 31.12.2007 b) 31.12.2008 c) 01.01.2009
3. kysymys: Saako kunta ilmoittaa julkisissa asiakirjoissa virheellisiä asukastietoja tai talouteen liittyviä jo tarkastettuja tietoja tilintarkastuksen jälkeen ? a) ei b) kyllä c) ihan miten kussakin kunnassa halutaan
4. kysymys: joutuuko Kiukaisten kunta tekemään itsenäisen tilinpäätöksen vuodelta 2008 vaikka liitty 01.01.2009 Euraan. a) ei tarvitse koska kunta lopetettiin b) tarvitsee, koska se oli juridisesti itsenäinen 31.12.2008 saakka c) Euran kunta saa päättää Kiukaisten puolesta ja voi liittää sen omaan kirjanpitoon vaikka jo vuodesta 2007 alkaen
5.kysymys: Kuntien yhdistymisavustus on kokonaisuudessaan a)6,13 milj. b) yli 9,4 milj. c) 20 milj.
6. kysymys: 2011 mikäli Pyhäjärviseudun kunnat yhdistyvät niin kuinka monta kuntaa on kyseessä a) 2 b)3 c) 4

Mikäli löydät näihin kaikkiin kysymyksiin oikeat vastaukset EURA 2011 esitteestä olet voittanut jo tosi paljon, TIETOA ja TOTUUTTA, enemmän kuin moni valtuutettu on saanut viimeisen kahden vuoden aikana eri seminaareissa ja kokouksissa koskien kuntaliitostiedotusta.
Mikäli et löytänyt vastauksia em. kysymyksiin niin käänny oman valtuutettusi puoleen ja pyydä häntä etsimään vastaukset sinun puolestasi, kuitenkin niin että valtuuettusi ei tuntisi itseään nolatuksi tai harhaanjohdetuksi.

27.3.2009 15.26  Juhani

Nettisivustoilla väitetään uuden kunnan perustamisen olevan joku "punikkien" hanke.
Eilen tulleessa esitteessa Uutta Euraa ajavat erityisesti valtuustojen kepulaiset puheenjohtajat Kalli, Suni ja Eela. Että semmoisia punikkeja.
Samoin yrittäjät.

27.3.2009 15.36  Köyliin Kolli

Luin Satakunnan Kansasta Säkylä -seuran valinnoista. Monta hyvää tyyppiä oli suostunut hallitukseen. Yhtä vain en ymmärrä: miksi aktiivipoliitikot tunkevat joka paikkaan ? Eikös heillä olisi riittävsti puuhaa kunnallisissa luottamustoimissaan. Eikös ne tällä tavalla istu vähän kuin kahdella pallilla?
Köyliissä asia osataan paremmin.

27.3.2009 16.30  Kissa

Olen kollin kanssa samaa mieltä. Yhden paikallispuolueen puheenjohtaja ei todellakaan ole sopiva Säkylä-Seuran puheenjohtajaksi. Eivätkä muutkaan aktiivipoliitikot.
Menestystä kuitenkin uudelle yritykselle.
Köyliössä asiat todella osataan.

27.3.2009 16.53  Pena

Olisi hieno homma jos kourallinen pro-häiriköitä todella siirtyisivät muille sivuille.
Kiitos kuitenkin Säkylän demareille näistä sivuista. Kannattaa jatkaa.

27.3.2009 16.59  Säkyläläinen

Kunnan esitteessä yrittäjäpomot puhuvat järkeä. Uusi Eura on mahdollisuus yrittäjille.
Kotimarkkinat laajenevat. Turhat rajat haittaavat yritystoimintaa.
Kiitos kunnille hienosta tiedotteesta.

27.3.2009 17.39  Tarkkailija

Ei säkylässä mitään ulviloitumista tapahdu. Eikö se käynyt selville jo viime valtuuston kokouksessa. Keskusta, sosialidemokraatit ja vasemmisto seisoivat tehdyn päätöksen takana. Takana siis 19 valtuutettua 27:stä.
Mutta kokoomuksella on ongelma, mutta se on heidän.
Kokoomus on sisäisesti erimielinen. Puolueen nimi on kummajainen, miten niin kokoomus, eikö paremminkin sekoomus. Sitten tullaan julki ja sanotaan, että meillä jokainen ajattelee omilla aivoillaan. Omilla aivoillaan ajattelevat kaikki valtuutetut. Valtuustossa kuultiin, että yhdessäkään ryhmässä ei ole tehty mitään ryhmäpäätöksiä.
Jos jokin ryhmä on yksimielinen, on loukkaavaa väittää, ettei valtuutettu ajattele omilla aivoillaan.

27.3.2009 17.55  Euranlikka

Postilaatikkooni oli tullut uuden kunnan tiedote. Tosihieno. Oikein innosti. Kyllä ovat kunnanisät oikeassa. Saamme vielä aikaan yhteistä hyvää, solidaarisuutta tavoittevan Uuden Euran. Älkää riidelkö, rakennetaan yhteistä kuntaa.
Säkylän riitelijöitä ihmettelen.

27.3.2009 23.56  Heviletti

Hei Aaltonen ja muut pro -johtajat. Laittaa nyt tekstiä. Muuten täällä ei ole kuin sossujen sössöä. Ei kai me vielä luovuteta ja anneta Säkylän mennä Euran syliin?

28.3.2009 3.21  VALTUUTETTU

Älä nyt hermostu. Valtuusto päättää, ei Aaltonen.

28.3.2009 8.03  Heviletille tiedoksi

Projohtajat parhaansa yrittävät, mutta kun taidot ja tiedot eivät riitä. Valtuutettuna ei osata toimia, ja heitä viedään kokoomustermein kuin kuoriämpäriä. Kokoustekniikka ja politiikan osaaminen on kovin hakusessa, minkä lisäksi parantamisen varaa olisi myös kirjoitetun ja puhutun tekstin ymmärtämisessä. Tässä oheita luottamushenkilönä toimimiseen.
Tällä viikolla ilmestynyt kuntien yhteinen esite
Eura 2011 vastaa selkeästi kysymykseen, miksi
uuden kunnan perustamiseen valtuutetut ovat päätyneet.
Tuskin on ollut yhdellekään valtuutetulle helppo päätös. Vastakkain ovat olleet tunne ja tulevaisuuden arkirealismi. Lähipalvelut on haluttu turvata pitkälle tulevaisuuteen. Sitähän
säkyläläiset ovat toivoneet ja tahtoneet.
Pro-liike ei ole esittänyt yhtään vaihtoehtoa tehdylle uuden kunnan perustamisratkaisulle. Populistiset puheet ja sopankeittotilaisuudet
ovat proliikkeen arkista toimintaa. Keräämällä nimilistaa harhautettiin kuntalaisia uskomaan, että kaikki nykyinen on pidettävissä Säkylän ollessa itsenäinen. Väestön ikärakenne aikaansaa sosiaali- ja terveyspalveluiden huiman kasvun, joiden takaamiseen ei Säkylän
kunnan tulot riitä tulevaisuudessa. Ei ostamalla
eikä omana tuotantona. Eura 2011 - esite ja nyt kuntien toimesta järjestetävät yleisöinfot tulevat antamaan vastauksen monelle kuntalaiselle kuntien yhdistymisestä.
Monet säkyläläiset ovat jo katuneet nimensä kirjoittamista Pron nimilistoille. Monella " katujalla " on ollut tarve saada lisätietoa uuden kunnan perustamisesta, mikä ei suinkaan tarkoita sitä, että vastustaisi uuden kunnan perustamista. Nimilistojen kerääminenkin on taitolaji.

28.3.2009 10.15  Totuutta etsivä

Sinä joka kehut edellä Euran esitettä, kerroppa onko esitteen tiedot oikeita vai ei? Jos ne ovat virheellisiä ,oletko samaa mieltä kanssani että jotain on pielessä jos näin tärkeään esitteisiin ei kerrota totuutta?

28.3.2009 10.32  Jaska

Mistä ihmeen virheistä nyt proot itkevät. Tosihieno esite. Kyllä on komiaa kohta olla euralainen.

28.3.2009 10.35  Tarkkailija

Ei ne promiehet osaa edes kokoustekniikkaa. Oli joku ehdottanut asiakysymyksestä salaista lippuäänestystä. Mikä on lainvastaista

28.3.2009 10.45  Kuntalainen

Uudesta Eurasta hyvä esite. Nyt ymmärrän mistä on kysymys. Harmittaa, että laitoin nimen pro-listaan.

28.3.2009 17.25  JPP

Mulle ei oo kukaan tarjonnut mitään nimilistaa. Olisin vielä pari viikkoa sitten laittanut nimen. Nyt en enää laita. Tässä on tullut selväksi suuren luokan kusetus. Antakaa herrat mennä täysillä uuteen kuntaan.

28.3.2009 23.35  Einari

Onko totta, että se proo suunnittelee omaa lehteä? On se aika sakkia. Kyllä se Lehtilän Alasatakunta on aika surkea mutta ei se lehden luominen niin helppoa ole kuin kansan huijaaminen. Pieleen mentiin silloin, kun Säkylän Opintorahastoyhdistys Virmavirran johdolla lopetti oman lehden. Se Pyhäjärviseutu olisi nyt paras mahdollinen nimikin alueen sanomille.

29.3.2009 10.34  Köyliin kolli

Lehden tekeminen vaatii vähän osaamista. Ei siitä harrastelijavoimin mitään tule. Turhaa tohotusta.

29.3.2009 16.07  Totuutta etsivälle

En ymmärrä mistä virheistä puhut. Ei ole tullut mieleenikään että virkavastuulla toimivat virkamiehet antaisivat virheellisiä tai totuudenvastaisia tietoja julki. Kunnistahan tiedot ovat peräisin. Henkilöhaastatteluista vastaavat luonnollisesti niiden antajat.

29.3.2009 21.37  Tässä totuutta

Aivan oikein kunnistahan ne ovat peräisin, Euran kunnan kohdalla vaan on tehty talouden tunnuslukujen kanssa niin että v. 2008 kuntalaisten velka per asukas kohdassa, Euraan on liitetty Kiukainen jo 2008 ja vielä merkillisempää on se että Eura 2009 talousarviossa on laskettu Kiukaisten asukkaat jakamaan Euran velkoja jo vuodesta 2007, Virhe euroissa on 2007 1,8 miljoonaa euroa ja 2008 3.4 miljoonaa euroa. Merkittäviä summia kun pitäisi mennä kimppaan.. Jotta kuntalaisilla olisi edes hiukan mahdollisuutta arvioida kuntien taloudenpitoa ja jo kuntalakikin velvoittaa pitämään ko. kuntien taloustiedot erillään 31.12.2008 asti.

29.3.2009 22.32  Totuus ja totuus

Ei tässä ole mitään ihmeellistä. Voi pyhä yksinkertaisuus. Näillä mennään ja sillä siisti.

30.3.2009 11.00  totuutta

Niinhän puhut kun taannoin korkea-arvoinen virkamies, ilmeisesti et tajua tuon taivaallista kuntatalouden hoitamisesta, kun on aivan sama mihin ne eurot on tähän asti hukattu ja hukataan edelleen. Onneksi kaikki kuntalaiset eivät ole samaa mieltä ja haluavat säilyttää palvelut olemassa olevalla tasolla eikä liittyä lakkautettavien kuntien joukkoon.
Ps. tervetuloa koulun auditorioon tiedotustilaisuuten tiistaina.

30.3.2009 12.12  Totuus tulevaisuudesta on tärkeä

Mitä merkitystä on sillä, mihin Eura tai Kiukainen ovat varansa panneet. Nykyisyydestä ja ennen kaikkea tulevaisuudesta on kysymys.
Peruutuspeiliin älä katso.
Varmasti tulen tiedotustilaisuuteen. Minä katson tulevaisuuteen positiivisella mielellä ja kaikkien säkyläläisten, köyliöläisten, euralaisten ja kiukaislaisten kannalta. Uudessa kunnassa kaikki asukkaat ovat uuden kunnan asukkaita. Itsekkyyden tilalle yhteisöllisyys. Se on näin simppeliä.

30.3.2009 16.36  Tulevaisuus ON tärkeä

Jos menneistä ei opita niin se on typeryyttä, älköön historia toistako itseään. Totuushan on että Eura EI pysty vastaamaan ja kantamaan olemassa olevaa velkataakkaansa ja valitettavasti Köyliön ja Säkylän liitokseen mukanaan tuomat varallisuudet eikä veronmaksajatkaan riitä kattamaan suur euran tulevaa velkataakkaa joka ennustei´den perusteella vuonna 2013 tullee hipomaan 65miljoonaa tarkoittaa n. 3500 euroa per asukas. Tämä taas tarkoittaa suur- euran ajautumista valtion ohjauksella suuremman syliin ja palvelujen heikentymistä edelleen. viisaampi korjata oma talous ja elää niukemmin kuin himoita suurudenhulluutta . Pienikin voi olla kaunista.

30.3.2009 18.35  Ajatellen tulevaisuutta

Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että pienikin voi ollla kaunista. Säkylän kohdalla tilanne on se, että alijäämää on vuoden 2008 tilipäätöksen mukaan 1,5 milj. ?. Se on katettava lain mukaisesti määräajassa, ja kattamiseen tarvitaan n. 3%:ia veronkorotusta. Ja huomattavaa on, että vuoden 2008 käyttömenoissa tunnu vielä uuden sairaalan kustannukset, jotka hoitopaikkaa
kohti vuorokaudessa ovat runsaat 40 ? kalliimmat. Siis kunnan osuus, koska sairaala rakennettiin velkarahalla. Nyt korjataan vanhusten laitoshoito-osastoa ja dementiaosastoa, sekin tehdään velalla ja kustannukset per hoitopaikka
per vuorokausi nousevat. En usko positiiviseen
tulokseen tänäkään vuonna, alijäämää tulee syntymään. Koulukeskuksen korjauksesta on vallinnut valtuustossa yksimielisyys ja se alkanee myös lähiaikoina.
Edessä on vääjäämättä veroprosentin korotus ainakin yhdellä prosentilla. Ja kehitys jatkuu
samana tulevina vuosina.
Mistä sitten menoja karsitaan? Lakisääteisistä palveluista sitä ei voi tehdä. Hallinto on ainoa
mahdollinen. Siihen juuri tähtää uuden kunnan
perustaminen, jolloin on vai yksi kunnallnen organisaatio nykyisen kolmen sijaan. Yhdistämällä hallintoa ja uusimalla kunnallinen organsaatio työskentelytapoineen
saavutetaan säästöjä, joilla voidaan hidastaa
vääjäämättä väestön ikärakenteen muutoksen
aiheuttamaa roimaa palvelujen kysynnän kasvua ja talouden räjähtämistä käsiin.
Kun tutustuu Satakunnan kuntien väestöprofiileihin, siis väestön ikääntymiseen
voi todeta että esimerkiksi Säkylässä kehitys on maan keskiarvoa nopeampaa. Säkylässä esimerkiksi vuonna 2020 joka 3:s asukas o yli 65-vuotias.
Jotain on siis tehtävä, että tulevien sukupolvien maksettavksi ei tulisi liian suurta taakkaa.
Miten sinä karsisit menoja?
En ole mikään suurkuntafani, jos uutta Euraa
edes sellaiseksi voisi kutsua, mutta realisti olen.
On myös myönnettava, että ensi vuosikymmenen jälkeen on uudessa kunnassakin tarkistettava henkilömaksuja ja veroprosentteja. Tulevaisuudesta kun ei kukaan oikein tiedä.

30.3.2009 19.07  Ajatellaan tulevaisuutta

Kiitos Sinulle joka pitkästä aikaa näille sivuille kommentoit provosoitumatta, vastaan sinulle myöhemmin tänä iltana! Keinoja on löydettävissä kun niitä haetaan.

30.3.2009 22.43  Tulevaisuus??????

Jatketaan, koska elämme näin tiukkoja aikoja niin kunnallisessa luottamustoimessakin voidaan tehdä kipeitä ja tarvittavia korjaustoimenpiteitä kertoen avoimesti ja selvittämällä ilman henkilökohtaisia pyrkimyksiä todelliset vaihtoehdot. Kuntaliitos, yhteistyösopimus, itsenäisyys, pienempi kuntaliitos?? vaihtoehtoja on tarkasteltava avoimesti ennen kuin mennään ja pistetään nimet paperiin ja tutkitaan sen jälkeen. Valtuustolle annettu mandaatti 2008 piti sisällään selvittää eri vaihtoehdot ja mitä olemme saaneet vastaukseksi, ei kannattanut edes neuvotella muusta vaihtoehdosta koska Eura pakotti. Tämä on tullut jo niin monta kertaa kuultua Eelan suusta että ei tarvetta toistaa. Kuntakonsernin alijäämän korjaus, tiedät sen itsekkin, ei voi toteutua 3% veronkorotuksella vaan säästöillä, kaikella kunnioituksella koulujärjestelmäämme myös siellä tiedostetaan ongelmat. Kipeät päätökset on tehtävä vaikka se satuttaa mutta en voi ymmärtää yhdistymistapauksessa kouluverkoston koskemattomuutta enkä kolminkertaista henkilöstön pakkoylläpitoa kuten yhdistymissopimukseen on kirjattu. Karsimalla kouluverkostoa esim. Karhusuon ja Pyhäjoen koulujen lakkauttamisella 2009 syksystä alkaen saadaan huomattavat säästöt Säkylän keskustan koulua varten. ( Eikä lapset karhusuon ja pyhäjoen pilaannu vaikka Kyllösen kyydissä keskustan t. Köyliön Kepolan kouluun ostopalveluna menisivätkin)
Tietysti siinä menisi muutama virka, muta eiköhän osaavalle opettajalle töitä löydy. Muuten hallintoa voidaan varmasti keventää naapurikuntien vielä aktiivisemmalla päällekkäisten virkojen vähentämisellä. Säkylällä on muuten kohtalainen omaisuuskin jota voisi myydä kattamaan tämän laman ylimenovaiheen kustannuksia. Suurin huolenaiheeni kuitenkin on mitä työpaikkoja Säkylään pystyttäisiin luomaan muuhun kuin sosiaali- ja terveyspalveluihin, koska ne muut työpaikat ovat niitä joista saismme voimaa veronmaksukykyyn.
PS. Onko valtuutettujen vaikea kääntää takki ja sanoa ei kaikelle ylimääräiselle investoinneissa, ei mikään pakko edellytä aloittamaan tänä vuonna lisähankkeita joita varten täytyy ottaa velkaa n. 1,9 miljoonaa!!!!!?

31.3.2009 9.31  iin tai näin muttei väärinpäin

Samat asiakokonaisuudet ovat askarruttaneet ja
tekevät sitä edelleen kohdallani. Mitä merkitsee kuntaliitos/itsenäinen kunta? Realistina kunnallisen toiminnan kehittämisessä panen painoa palveluiden saatavuudelle olipa sitten kyseessä sosiaali- ja perusterveydenhuoto-, koulutus tai kunnan tuloja lisäävään elinkeinotoiminnan kehittämiseen tähtääviä palveluita. Viimeksi mainittu ei ole vähäisin, sillä ilman tuloja palveluita ei voida tuottaa. Itsenäisessä kunnassa on lain mukaan oltava valtuusto, hallitus, muut valmistelevat organisaatiot ja henkilökunta. Kun tutustuu Säkylän kunnan talousarvioon, huomaa, että hallintoon siihen kuuluvine byrokratioineen kuluu euro jos toinenkin. Herääkin kysymys, onko 2000-luvulla tarpeen holhoustalouden ajalta oleva byrokratia 4.700 asukasta varten. Kuinka moni kuntalainen tarvitsee hallinnon palveluita? Kuntalaiset asioivat kunnantalolla, saadakseen arjen peruspalveluita esimerkiksi rakennuslupia, lastenpäivähoitoa, vanhushoitoa, koulutuspalveluja, jne. Näitä ajatellesani mieleeni nousee kysymys, eiko samalla voida
tuottaa lakisäätiset hallintoplavelut suuremmalle asukasmäärälle? Esimerkiksi juuri 20.000:lle,
kun nyt niitä tuotetaan kolmikertaisesti.
Hämmästelen sitä, että itsenäisyyen puolesta puhujat esittävät isäntäkuntamallia ratkaisuksi.
Silloin palvelut ostetaan ja omaa on vain hallinto
ja ne "elintärkeät " luottamuspaikat. Palveluiden ostajana olemme valitettavasti myyjä armoilla, sillä en usko, että myyjä niitä omakustannushintaan myisi, ei profitia pitäisi saada.
Otit esille itsenäisen Säylän kouluverkon ja sen laajuuden. Kouluverkon kohdalla tiedän, että
jo lähivuodet tekevät tehtävänsä. Saamani totuudenmukaisen tiedon mukaan vuonna 2006 syntyi 31 lasta, vuonna 2007 33 lasta ja vuonna 2008 47 lasta. Vuosikerrat ovat pieniä ja jos sama kehitys jatkuu, niin päätökset ovat edessä. Ei kai voida ajatella että tarvitsemme lossia ja lossivahteja, kun kuljetettaviakaan ei ole. Haastetta riittää niin päivähoitoon kuin kouluihinkin. Suurimmat haastet löytyvät kuitenkin väestön nopeassa ikääntymisessä.
Palveluiden tarpeen kasvu voi yllättää ellei siihen varauduta ajoissa. Säkylässä on nykyisellaan varsin tehokas ja toimiva järjestelmä vanhusten kotipalvelussa ( kunta ja yrittäjät tuottajina ), vanhusten tuettu asuminen on yksityistetty ja laitoshoitopalvelusta vastaa Säkylän ja Köyliön kuntayhtymä. On selvää,
että tällä sektorila työpaikat lisääntyvät sekä
kunnassa että yksityisissä yrityksissä. Rahaa tarvitaan niin palveluiden ostoon kuin niiden tuottamiseen.
Olen toista mieltä investoinneista kuin sinä. Olen sitä mieltä, lamasta huolimatta, että nyt tulee investoida esimerkiksi rakentamalla uutta
tai korjaamalla vanhaa kiinteistökantaa. Rakentamisen kustannukset ovat laskeneet ja laskevat edelleen Tärkeää on se, että palvelutuotannon toimitilat vastaavat nykypäivän ja etenkin tulevaisuuden haasteisiin.
Elinkeinotoiminnan kehittämisessä on kyse koko
seutukunnasta. Kuntien tulot nojaavat vahvasti "rauhaan ja ruokaan" karrikoidusti sanottuna.
Varuskunta ja elintarviketalous, ruuantuotannon koko ketju, antavat toimeentuloa seutukunnalle.
Kun tähän lisätään seutukunnan varsin monipuolinen muu elinkeinotoiminta tulopohja on tänään kohtuullinen. Mutta jatkuvaa panostusta tarvitaan. Mitä tapahtuu EU:n maatalouspolitiikassa vuoden 2013 jälkeen on arvoitus. Puolustuvoimien kehitys ja päätökset
koskien varuskuntaa Säkylässä ovat olleet myönteisiä, ja ehkä voisi enteillä saman kehityksen jatkuvan. Uutta yritystoimintaa olisi
pyrittävä hankkimaan ja siten saamaan kunnalle lisää tuloja. Rauha ja ruoka ovat OK, mutta rannat ovat vielä hyödyntämättä.

Kuntaliitos on kipeä asia monelle kotiseuturakkaalle ihmiselle. Siihen vaikuttavat useat seikat. Kysyn kuitenkin onko niistä tekijöistä tärkein kunnallinen itsehallinto? Kun minulta kysytään mistä olet kotoisin, vastaan siihen paikan nimen,mutta ei mieleenikään tule
sanoa että paikkakunta on itsenäinen kunta.
Nyt suunniteltu kuntaliitos antaa myös paljon mahdollisuuksia. Se edellytää kyllä avarakatseisuutta, toinen toistemme hyväksymistä ja ennen kaikkea uudistumista.
Siirtymistä tälle vuosisadallle ja haasteiden tiedostamista aikaisempaa paremmin, sillä haasteita uudessa kunnassakin varmasti on. Kunnallinen holhous jää vähemmälle ja vastuu kehityksestä siirtyy yhä enenevässä määrin asukkaille itselleen. Tällaisin ajatuksin tänään







Niin tai näin, muttei väärinpäin

1.4.2009 7.30  Kepulainen

Kuntalaistilaisuus oli ja meni. Kuultiin varsin selkeästi, mikä on homman nimi. Joko aukeaisi prollekin ?

1.4.2009 7.40  Oskari

Tyhjää oli prolaisten höpinät. Eela, Nummela ja Rantala pärjäsivät hienosti.

1.4.2009 8.41  Rantala takaisin

Parasta oli Rantalan paluu Säkylän kunnanjohtajaksi.

1.4.2009 8.48  Narsismi kukoistaa

Tilaisuudessa nähtiin varsinainen narsismin ilmentymä, puheenjohtajaksi tituleeraaja omaa ääntä yli tunnin kuunnelllen latoi vanhat fraasit ja vieressä tuhisi myötäeläjät nyökytellen ja nuollen polkua kohti tulevaisuutta. Toivottavasti Matti Vanhanen sai postia jo yöllä että Säkylässä homma pelaa kun patruunat paukuttaa asijoita etiepäin. Niin ja Pekka Kinkulle ylennys seuraavana itsenäisyyspäivänä suurimman sammakon suustaan päästäneenä, niin ja ylenneys vähintään ylikersaksi t. desantiksi vai mitä niitä upseereja onkaan.

1.4.2009 22.52  Tarkkailija

Majuri evp. Pekka Kinkku taitaa olla hyvä mies kun proot häntä niin pilkkaavat.

1.4.2009 23.35  Tarkkailijalle

Jep, olet oikeassa, Pekka Kinkku on kunnon kokoomuslainen. Proot söivät kinkkua jo jouluna,
mutta se ei näköjään vielä riitä, nyt Kinkkua lyödään pitkin vuotta.

2.4.2009 0.19  En perillä

Voitteko kertoa mitä tämä kinkku tekee työkseen

2.4.2009 0.23  Pieni kokeilu lehden tekoon pitää mielen virkeänä

Taitaa kollin juoksuaika tulla pian kun luulee että ei lehteä tule harrastelijoilta

2.4.2009 0.31  Ihme miehiä noi kuntaliitos miehet

Ei tässä mitään kokousteknikka tarvitse
hallita, jos maalais järjellä asioita puhelee, kuten toisaalta toiset vetää
koko kunnan päin v tä vaikka osaa mielestään puhua.
ja aaltosta ja jaspaa on turha haukkua
ne on ainoat rohkeat ketä puolustaa säkylää, muut hävetköön .
ja luulkoon että säkylä meneen ja köyliö
pois kartalat kun ei liitytä,
ei pidä paikkaansa

2.4.2009 0.41  MaanViljeliä

Kiva katsella toisten näkemyksiä taas viikon jälkeen ....
Veikkaan että tästä tulee niin suuri juttu
että se ei parane edes liitoksen jälkeen tai vaikka ei liitytä niin ei senkään jälkeen ...
Kiva hajotta koko kylien yhteishenki näillä jutuilla..
Minä kyllä ottaisin aika lisän ja tutkin juttuja parin vuoden jälkeen .
siitä ei paljon asiat huononesi .
vai mikä kumma kun sitä aika lisää ei voi ottaa
vai päättääkö kaikki aina muka kaikki isot asiat näin nopeasti avioliitto asunto osto ammatin valinta ymmm

2.4.2009 8.11  Kepulainen

Kinkku on vanha kapiainen. Järkeä miehellä on iän myötä tullut vain lisää. Oikea valinta kokoomukselta valtuuston puheenjohtajaksi.

2.4.2009 22.22  Yrjö

On se vaan aika peliä tuolla kokoomuksessa. Lyödään omia kuin vastustajaa.

3.4.2009 14.06  Skölli

Demareilla on helpompaa, kun ei voi/tartte/saa ite ajatella mitään, kun menee vaan Isojen Poikien perässä.

3.4.2009 15.07  Valtuutettu

Sköllille: väitteesi on loukkaava.

3.4.2009 20.20  Kuluttaja

Vai uusi lehti. Ydenkään kauppaan en astu, joka moisessa lehdessä ilmoittaa...

4.4.2009 0.08  RaksaReiska

Mitäs ne ilmoittajat mahtasivat olla? Työkaveri veikkasi Mattohuoltoa; St Rantaa, Viihdelaitteita ja Lännen Välitystä.

4.4.2009 15.18  Yrittäjä minäkin

Hyvin arvattu.

4.4.2009 18.33  Ei enää roskalehtiä laatikkoon.

Uusi lehti ja proo on sama asia, väittää väinöt mitä tahansa.

5.4.2009 0.39  Rönsy

Eelaa tykitetään oikein olan takaa Suomi24 sivustolla. Tällä kertaa ei sentään rikosilmoitukseen riittävällä aseistuksella. Miehellä on kuitenkin ollut kyky aina pudota jaloilleen. Näin käy nytkin.

5.4.2009 1.05  Sitoutumaton

Ja veikkaanpa, että Eela on ainoa henkilö tässä koko sopassa, jolla ei ole "oma lehmä ojassa". Pro-porukalla on lähes jokaisella omia hlö-kohtaisia syitä/taloudellisia intressejä puolustettavanaan. Demarit taas haluavat suurempaa valtaa uudessa Eurassa. Luulen niin, että Eela on yksi harvoja Rantalan lisäksi, ketkä oikeasti ajattelevat KUNNAN / KUNTALAISTEN parasta.

5.4.2009 10.21  Sitoutumattomalle

Tässä toinen sitoutumaton, olen samaa mieltä kanssasi Eelasta. Hänellä on kyllä sen verran evästä kuin on matkaakin ja vielä jää jakamista.
Hän ei itseään ajattele, vaan niiden puolesta, joilla on vähemmän.
Pro-porukasta osalla on taloudellisia intressejä
ja pro-valtuutetuilla itseäään suurempi vallanhalu.
Toinen näyttäköön neuvottelutaitonsa seurakunnassa, jota vuosikymmenet ovat edeltäjänsä hyvin hoitaneet ja mikä tärkeää ilman riitoja. Nyt on näytön paikka. Saattaapi käydä niin kuin vanha sanonta toteaa: jokainen omaansa ja Jumala meitä kaikkia.
En tiedä demareitten vallanhalusta. Jos taloudellinen tilanne olisi parempi, niin kiinnostus olisi suurempaa, mutta niukkuutta ei kukaan mielellään mene jakamaan. Sekin on totuus.

12.4.2009 13.06  Kirkonrotta

Murehduttaa, jos seurakuntapuolella saadaan aikaan kunnon sählinki. En voi ymmärtää, että yhteisö, jonka pitäisi huokua ympärilleen rakkautta ja anteeksiantoa sortuu maaliseen kaunaan ja katkeruuteen. Näin käy jos vallanhimo päästetään valloilleen. Eikö joku mahtavampi voima kuten tuomiokapituli tai sellainen voisi ohjata tätä prosessia?

12.4.2009 17.25  Tarkkailija

Mikä sählinki. Ei kunnan pidä sekaantua seurakunnan asioihin, eikä seurakunnan kunnan asioihin.
Lakia on kuitenkin noudatettava.

13.4.2009 22.32  Ei pitäs ei

Ei muuten ympäristökeskuksen ja ympäristöministeriönkään. Saati sitten toisen kunnan alueen sisäiseen politiikkaan. Säkylässä jotkut poliitikot luulevat olevansa mailman napoja ja voivat mennä toisen kunnan alueelle kuin ennen vanhaan Venäjän aikaan.

15.4.2009 23.45  § §

Ai että ympäristökeskus olisi hoitanut Säkylän kunnalle vettä?

Vaikka oikeus oli jo todennut kunnan asiassa korvausvelvolliseksi.

Taitaa olla kuitenkin niin, että kunnan on omia asioitaan hoidettava. Ajopuuna ei ole kenelläkään kivaa. Ei tässä, eikä muissakaan asioissa.

16.4.2009 11.46  Pron myrkkysoppa

Pro sotkee kaikki asiat myrkylliseen soppaansa niin vesiasiat kuin lukioasiat ja seurakunnan. Mutta aina lopuksi tulee pää vetävän käteen!

16.4.2009 17.50  Ev.lut.kirkosta eronnut

Mikä on ei ev.lut.kirkkoon kuuluvan kuntalaisen asema Säkylässä ja Köyliössä. Mekin olemme
veronmaksajia kunnassa. Onko todella niin, että kunnan pitäisi hoitaa myös seurakunnan päätöksentekoa? Ei mielestämme meidän maksamilla verorahoilla. Alkaa tuntua jo rasistiselta.

17.4.2009 9.25  näkö kuntoon

§§lle, Säkylälle vesi olisi riitänyt ilman kalalaitoksen ostamistakin, kuten on Nummelankin suusta lehtien palstoilla luettu NYT VARMISTETAAN EURAN VESIHUOLTOA!!!!!!!!!!!!!!! oliko vaikea lukea EURAN vesihuoltoa. Specsaversissä on tosi halpoja laseja (silmä) kahdet yhden hinnalla ja toiset vielä aurinkosuojattuina niin ei näy punaiset silmät niin kauas.Kannattaa ostaa niin näkee lukea joka rivin uutisoinnista.

17.4.2009 16.34  E.K.

Umpisokea se siinä kirjoittaa. Kysy miten Lännen tehtaat ym. elintarvikeyritykset olisivat selvinneet. Voi että joku osaa olla tyhmä !

23.4.2009 23.01  Elintarviketyöläinen

Säkylän kuntasivuilla kerrotaan, että varuskunta käyttää vettä 199538 m3, HK-ruokatalo 95401 m3 ja Lännen Tehtaat 54224. Tässä suurkuluttajat.
Vesi olisi yksinkertaisesti kuivina kausina loppunut. Siksi, että sitä olisi pitänyt pumpata kaloille Köyliöön.
Missä Nummela on sanonut veden riittävän ilman kalalaitoksen ostamista?
Eikös se Nummela ollut oikein pääneuvottelija Tietarin ja Kinkun kanssa.
Vesi on seudun elämisen ehto.
Kiitos neuvottelijoille!!!

5.5.2009 15.19  Supi

On se merkillistä, että valtuutettu/kh:jäsen Heikkilä vain kirjoittelee paikallislehdessä ihmeellisiä sepustuksiaan mutta ei ole vaikuttamassa pelipaikalla. Varamiestä voi toki käyttää mutta lähes pysyväksi käytännöksi se ei ole tarkoitettu. Kyllä äänestäjille edusmieheksi lupautunee tulisi toimia siellä, missä päätöksiä tehdään.

5.5.2009 17.43  Sitoutumattomia!

Heikkilän kirjoituksessa oli alla kolme merkittävää kirjainta sit. Nämä pro-suuntautuneet eivät ole aatteeltaan kokoomuslaisia, mitä asiaa he joka mutkassa korostavat! Kokoomuksen kannattaisi antaa kengän kuvaa näille perussuomalaisille soluttautujille. Säkylän perinteiset vanhat kokoomuslaiset suvut kärsivät näistä oman edun tavoittelijoista.

5.5.2009 17.57  Kateellisten panettelua

Supi sitoutumattomat demarit taas esittävät "viisauden" sanoja. Taitaa olla vaikea olla kun on joku, joka tuo esiin epäkohdat ja vielä neutraalisti. No perussuomalaisten kanssa tällä ei ole mitään tekemistä mutta saahan remari räksyttää. Yksi ja sama palstanpitäjä se näkyy suomi24 sivuilla vaihtavan villejä ajatuksiaan tämän perussuomalaisen kanssa ja jatkaa omilla sivuillaan samaa sontaa.

5.5.2009 22.36  Supille

Kirjoitat asiaa Supi. Jos valtuutettu/kh:n jäsen ei hoida luottamustoimiaan, hän pettää äänestäjiään.
Mitä Heikkilän kirjoitukseen tulee, niin ei siinä mitään uutta ollut. Ainakin 20 valtuutettua on tietänyt nämä kuntien talousasiat jo pitkään. Ihmettelen kuitenkin sitä, että hän ymmärtää pro-liikkeen toimintaa ja informaatiota joka osoittautuu utopiaksi jo lähikuukausen aikana. On nimittäin totuus, että kunnan nykyisllä tuloilla ei pidetä lähipalveluina, sosiaali-terveys- ja koulutuspalveluita ja rahoiteta itsenäisen kunnan
hallintoa eikä monia muitakaan menoja. Jos itsenäisenä kuntana yritämme jatkaa, tarvitaan
miljoonia lisää tulopuolelle ja vielä menopuolen
tuntuvaa supistamista. Ihmettelen, että tämä asia ei ole upseerimiehelle vielä selvinnyt.
Kuka olisi kateellinen kirjoituksesta?

6.5.2009 0.14  Palstanpitäjä

Minulla ei ole aikaa eikä suuremmin haluakaan käydä mitään keskusteluja suomi24 -palstalla. Minulle riittää (sekin vielä paljon aikaa), kun väsäilen tänne blogin silloin tällöin, kirjoittelen päivittäiset uutiset (myöhään illalla) ja teen ylläpitoon liityviä "huoltotoimia". Sinä "kateellinen panettelija" ja muut saatte nauttia tarjotusta sananvapaudesta. Älä levitä "sontaa" !

7.5.2009 21.21  JN

Säkylän sosialidemokraateilla ei ole mitään tekemistä Suomi 24-palstalla käytävään keskusteluun.
Pidämme omia sivujamme, jossa keskustelu on vapaata.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini