Share |

Verot köyhälistön verta juo

Share |

Perjantai 20.11.2009 - Kari


Kuntaliiton keräämien ennakkotietojen mukaan kymmenen Satakunnan kuntaa, eli puolet kaikista, nostaa tuloveroprosenttia ensi vuodelle. "Verot köyhälistön verta juo." Tuo historiallinen slogan pitää edelleen paikkansa. Kunnallisverotus toteutuu tasaverona, joka ottaa siis yhtä suuren osan köyhän kuin rikkaankin eurosta.

Maamme hallitus on tehnyt vahvan ideologisen valinnan keventämällä progressiivista (= tulojen mukaan kiristyvää) valtionverotusta ja siirtämällä paineen kunnallisveron puolelle. Tämä politiikka on jäänyt aivan liian vähälle huomiolle.

Verojaan nostavan Säkylän talousongelmiin on olemassa ulkoisia selityksiä. Valtuuston puheenjohtaja Esko Eela (kesk.) on useaan otteeseen todennut, että valtio ei kohtele kuntaa oikeudenmukaisesti. Hän on ollut aiheesta tavan takaa yhteydessä oman päähallituspuolueensa edustajiin, mutta tuloksetta.

Aikanaan mallikelpoisesti talouttaan hoitanut Säkylä kärsii vielä silloisista tunnusluvuistaan. Hulvattomampi meno tuolloin olisi nyt tietänyt pehmeämpää kohtelua. Tämä ristiriita myönnetään mutta sitä ei haluta korjata.

Ensi vuodeksi Säkylä nosti oman verorasituksensa jo kipurajalle eli 20,00 prosenttiin. Kylmät talouden tunnusluvut olisivat edellyttäneet vieläkin korkeampaa lukemaa.

Saatteeksi päätökselle valtuuston kokoomusryhmä esitti vielä vaatimuksen virkamiehille raapia kasaan 700 000 euron säästöt ensi vuoden budjetista. Heidän näkemyksensä mukaan kansalaisia tulee veronkorotusten lisäksi rangaista vielä palvelujen leikkauksilla.

Virkamiehet vastaavat vaatimukseen kunnahallituksen esityslistalla todeten, että lautakuntien esittämistä talousarvioista on jo valtuuston kokousta edeltäneen valmistelun aikana karsittu noin 600.000 euroa. Sen lisäksi esitetyt karsinnat on käytännössä mahdollista toteuttaa ainoastaan henkilöstöä lomauttamalla ja siten palvelutasoa selkeästi laskemalla.

Yksinkertaisesti 700.000 euron lisäkarsinta voidaan käytännössä hoitaa vuonna 2010 toteuttamalla koko henkilöstön lomauttaminen 19 työpäiväksi eli yhden kuukauden ajaksi. Tähänkö siis kokoomuslainen paikallispoltiikka tähtää ?

Pitääkö Säkylän asiat saada sekaisin vielä historiansa viimeisenä vuotena ?

 


Kommentit

21.11.2009 12.25  Valcosorsa

Ei niitä tarvitse saada enää sekaisin.
Ne ovat jo sitä ja pahasti.

Nämä kipeät asiat, eli leikkaukset ja rakenteelliset muutokset olisi pitänyt tehdä jo ajat sitten. Tällöin olisi myös vältytty kuntaliitokselta ja olisimme olleet valmiit ottamaan vastaan tämänkin taloudellisen taantuman.

Mikäli tuota 700 000 euron säästöjä ei ensi vuonna toteuteta, tarkoittaa se sitä, että se katetaan velkarahalla ja maksettavahan sekin on, korkoineen kaikkineen eikos juu?
Onko palstanpitäjän ja muiden sosialistien mielestä sitten velanotto se parempi tapa toteuttaa hyvää kuntapolitiikkaa?
Se on todellisuudessa aivan sama keino, kuin verojen korotus. Veronmaksajat senkin maksaisivat. Vai onkohan palstanpitäjällä oma lehmä ojassa, kun itse työskentelee opettajana ko kunnassa?

Vielä, kun tiedossa on, että uuden Euran ensimäinen vuosikymmen tulee olemaan taloudellinen katastrofi kaikista porkkanarahoista huolimatta ja ylijäämäisiä vuosia saadaan odottaa vesi kielellä vielä pitkään, niin voidaan todeta, että olisikohan tietyillä kauan mukana olleilla päättäjillä peiliinkatsomisen paikka?

21.11.2009 15.35  Valcosorsalle

Eipä ole vaikeuksia tunnistaa kuka olet. Kirjoita vaan rohkeasti omalla nimelläsi.

21.11.2009 16.19  Asiaan kokoomus

Kysyn, missä lautakunnassa kokoomus on esittänyt karsintoja ? Karsintoja, joista valtuustoryhmä niin suurella äänellä puhuu.
On helppoa vaatia virkamiehiä "etsimään karsintoja" ja samalla syyttää kepua ja demareita.
Poliittisen päättäjän on sanottava, mistä karsitaan !
Valtuustossa kokoomus kai vihdoin viimein esittää oman vaihtoehtonsa.

22.11.2009 22.39  Kari

En yleensä vastaile kirjoitusteni kommentointiin, mutta nyt sen teen. Valcosorsa näkee, että suhtautumiseni kunnan työntekijöiden lomautuksiin on henkilökohtainen , "lehmä ojassa".

Oma talouteni ei joutuisi muutamien viikkojen kuivasta kaudesta kuralle. Työpaikallani lomautukset sen sijaan merkitsisivät perinteisen koulutyön muuttumista valvotuksi ryhmäajanvietteeksi. Todelliset kärsijät siis olisivat lapsia, joista Valcosorsan kaltaiset eivät murhetta kanna.

Muillakin kunnallisen palvelun sektoreilla haitat kohdistuisivat lähinnä käyttäjiin. Pahimmin kärsisivät tietysti heikoimmat eli vanhukset, sairaat ja lapsiperheet.

Voidaan perustellusti myös kysyä, onko ylipäänsä oikeudenmukaista maksattaa vain kunnan työntekijöillä yhteisen hyvän ylläpidosta johtuvaa laskua. Tästäkin olen Valcosorsan ja muun kokoomuksen kanssa eri mieltä.

23.11.2009 11.09  Obama

Kyllä te demarit osaatte: http://www.youtube.com/watch?v=xheIYUWYctc

Saa taas hävetä silmät päästään...

23.11.2009 21.28  Yrjö

Ja aiheena on Säkylä ja sen talous...

24.11.2009 17.33  Eläkevaari

Mitäpä kunnanhallitus eilen päätti? Lomautetaanko väkeä vai annetaanko jopa lopputilejä?

24.11.2009 18.01  Obama

"Yrjö

Ja aiheena on Säkylä ja sen talous.."

<<<<
Miksei siis voisi ottaa kantaa Puoluejohtajanne sanomisille..

26.11.2009 21.36  Köyliin kolli

Kyllä uudessa Eurassa rahanmenoa piisaa : Säkylän terveyskeskus ja koulu, Euran urheilutalo ja terveyskeskus, Köyliön ?

28.11.2009 20.12  Keskustan äänestäjä toisessa polvessa

Menikö Säkylän kokoomuksella pupu pöksyyn? Vielä valtuustossa oli kova uho. Taitaa olla niin, että tyhjät tynnyrit kolisevat eniten.

30.11.2009 18.37  Frutti demari

Jos henkilö A tienaa 30 000 euroa ja kunnallisveroprosentti on 20, niin eikös silloin henkilö A maksa kunnallisveroa
6 000 euroa? Sensijaan kun henkilö B tienaa vuodessa 60 000 euroa, niin eikös hän maksa kunnalle veroa tuosta summasta 12 000 euroa?
Kysymys palstanpitäjälle:
Kumpi maksaa enemmän veroja?
Eli kenenköhän verta verot juo?
Äläkä vastaa taas idioottimaisesti tyyliin: pitäisikö sitten henkilö B:n veroa pienentää ym. mitä pieneen katkeraan ja sosialistiseen mieleesi tulee.

Kerrohan vielä vastaus toiseen kysymykseen arvon palstanpitäjä tahi joku muu Säkylän talouden pilannut poliitikko. Kysymys kuuluu:
Mitä hemmetin eroa on sillä, nostetaanko veroa vai lisätäänkö velkaa, kun ei vieläkään osata panna suuta säkkiä myöten. Turha on lässyttää mistään tyyliin "hei came on, mehän mennään uuteen Euraan, kyl ne siel hoituu" Katsokaas kun tuo velka(kin) pitää maksaa pois. Vieläpä korkoineen.

30.11.2009 22.19  Pienipalkkainen porvari

Palstanpitäjän puolesta ennätän ennen häntä toteamaan, että edellisen kirjoittajan yksinkertainen esimerkki paljastaa hänen yksinkertaisen järjenjuoksunsa. Esimerkkinsä tapauksissa henkilölle A jää käyttöön tasaveron jälkeen 24 000 ? ja henkilölle B 48 000 ? . Elinkustannuksissa ei ole kaksihintajärjestelmää, joten progression tasaavaa vaikutusta tarvittaisiin. Kyllä se tasavero koskee köyhää kipeämmin. Ei tähän päätelmään sosialistia tarvita. Järkeä vain.

2.12.2009 10.17  ValcoSorsa

Älä murehdi pienipalkkainen porvari. Kyllä valtionverotus korjaa tehottomasti kirjoittamasi epäkohdan ja henkilö B:n tuloista menee kaiken kaikkiaan lähes puolet (vajaa 30 000 euroa) veroihin ja maksuihin.

Nyt valtakuntamme ykkösurpo, pääministerimme on ilmaissut kantansa, ettei sekään olisi riittävää, vaan kansakunnan parastuloisten kärki voisi osallistua "sotakorvauksilla", siis korotetun veron muodossa viideksi vuodeksi talkoisiin.
Siitä vaan, jos halutaan verokertymää alemmas. Pääomilla kun on taipumus liikkua liukkaasti yli maan rajojen ja asuinmaan vaihto on helpompaa kuin koskaan. Tämä on fakta, eikä mikään poliittinen kannanotto.

2.12.2009 10.19  ValcoSorsa

Siis korjaa tehokkaasti kirjoittamasi epäkohdan. Anteeksi mitä nöyrimmin kiroitusviheeni.

2.12.2009 11.18  Työväen vai raharikkaitten puolue???

Onko ValcoSorsa Eero Lehti vai tekeekö vain toisten kirjoituksista suoria lainauksia.

Näissä kommenteissä näkyy kenen asialla on uusin työväenpuolueemme. Toivottavasti työväki on jo tajunnut, mitä sillä Toivotalkoitten talkoorukkasella tehdään. Isketään työläistä kaksin käsin korville...

2.12.2009 11.28  ValcoSorsa

Hauhau

2.12.2009 12.00  Penkkiurheilija

Onkos uuden Euran rakentajilla alkanut investointikilpajuoksu ? Mitä se ohjausryhmä näki "maalikameran" kuvasta ?

9.12.2009 0.01  Satunnainen vierailija

No, onkos Valcosorsat ammuttu ja Obamat hirtetty, kun ei enää juttu luista ?

9.12.2009 11.10  Kokoomus tuli vihdoin järkiinsä

Eilisessä valtuustossa nähtiin käytännön esimerkki siitä, miten "hitlereitä" voi syntyä, jos joku joukko lähtee isoegoista tyyppiä tukemaan ja aivopesee muutkin uskomaan tyhjän tyypin suuruuteen.

Kokoomuksen valtuutettu Aaltonen kohdensi puheensa muiden lisäksi hyvälle yleisölle & lehdistölle, rehvakkaasti siteerasi omia aikaisempia puheitaan kuin valtakunnan tason suurinta asiantuntijaa konsanaan. Lisäksi Aaltonen sutkautti kaikkiin alueen lehtiin toimittamistaan samansisältöisestä ala-arvoisesta ja mitättömästä yleisön palstakirjoituksestaan "kuten minä eilen lehdessä kirjoitin" kuin olisi suurenkin lehden päätoimittaja. Kyllä on tällä saralla vielä heppusen aikaansaannokset heppoisia!

Valtuutettu unohtaa toistuvasti myös kunnan perustehtävän ja haluaisi luotsata sitä kuin omaa AAA+++ yritystään. Kiitos valtuutettu Kuusistolle palopuheesta, joka muistutti Aaltosta kunnan lakisääteisistä tehtävistä ja siitä, että henkilöstön lomauttamalla jätämme lapset ja vanhukset heitteille. Tosin herra ei tunnu muiden puheita kuuntelevan tai niistä mitään ymmärtävän.

Euran valtuustojen yhteiskokouksessa Aaltonen sanoi ensimmäistä kertaa kuulleensa tulevista 150 henkilön eläköitymisestä uudessa Eurassa ja tätä kautta aiheutuvista säästöistä. Säkylän valtuustossa on valtuutetun läsnä ollessa asiasta useita kertoja kertonut sekä valtuuston pj Eela että kunnanjohtaja Mäenpää. Pätkiikö jo nyt nuoren miehen muisti. Kuka tällaiseen heppuun luottaa???

Hienoa, että kokoomus tuli vihdoin järkiinsä ja lemppasi herran sivuraiteille eilisessä valtuustossa. Kun vielä pari muuta saadaan ruotuun, niin voidaan yhdessä lähteä rakentamaan säkyläläisille hyvää uutta kuntaa, jossa saamme ansaitsemamme palvelut. Tarvitsemme kaikkien puolueiden yhteistä joukkovoimaa tämän saavuttaaksemme.

9.12.2009 11.37  Usko&Toivo

Edellisen kirjoittaja on aivan oikeassa. Ihmetyttää, ettei lehdistö jo paljasta paikalla olemattomalle suurelle yleisölle tätä aaltoskuplaa. Luulevat vielä, että jotain asiaakin touhussa on.

Toisaalta voi sanoa, että jos yleinen protesti vaaleilla valittua hallintoa kohtaan purkautuu näin alokasmaisesti, ei siitä suurta haittaakaan ole.

9.12.2009 17.36  Syrjäkulmalainen

Olen ymmärtänyt, että säkylän nykykokoomus esittää kunnan väelle pakkolomia ja lopputilejä.
Eikös sitä kokoomusta nykyään johda joku Aaltonen

10.12.2009 6.30  Oi aikoja, oi tapoja ...

Ei kokoomuksen johtajasta ole oikein tietoa.
Kokoomuksen yhdistystä johtaa tiettävästi Valli
ja tai Mäntyranta. Kh:n pöydän ympärillä ei ole
kokoomuksesta muuta pysyvää kuin ryhmän todellista osaamista edustavat Kinkku ja Muurinen. KH.n jäseninä ovat upseeri Heikkilä ja
kappalainen Kaukinen, mutta harvemmin he ovat paikalla. Väki vaihtuu ja mielipiteet väen mukana.
Valtuustossa ryhmäpuheen pitää Kinkku ja
Aaltonen puhuu omissa nimissään, mitä sattuu
juuri sillä hetkellä mielessä olemaan.

Ota tästä sitten selvää.

10.12.2009 10.31  ?

Valtuuston kokouksessa kävi ilmi, että yrittäjä Aaltonen on saanut Säkylältä erityisen hyvän kohtelun. Miksi hän aina kuitenkin mollaa kunta yritysepäystävälliseksi ?

10.12.2009 11.11  Veronmaksaja

Minkälaisen hyvän kohtelun ?

10.12.2009 23.37  ?

Sitä kokouksessa ei kerrottu eikä Aaltonenkaan mitään vastannut. Voisikohan joku hieman valaista asiassa ? Eikös se Aaltosen yritys maksa veronsa Laitilaan eikä tänne ?

11.12.2009 6.46  Arvuuttelua

Jos yrittäjä on saanut Säkylässä hyvän kohtelun, niin lienee tarvinnut sen. Mitä hyvä kohtelu sitten voisi olla? No puoli-ilmainen tontti tai kiinteistö ilman vuokraa, vapautta vesimaksuista tai muuta, tuskin se hyvällä päivällä kuitattu on. Jos arvailu on totta, kertoo se siitä, että yritys
ei ole kyenyt niitä maksamaan. Niinpä on ihan sama, missä yritys kirjoilla on. Jos avustuksia
kovasti tarvitsee, ei ole veronmaksukykyäkään.

11.12.2009 7.12  Osaaisvajetta kykypuolueessa

En voi uskoa, että Kinkku ja Muurinen on siirretty sivuun kykypuolueen johdosta. Tilalle tulevat Saveljeff ja Aaltonen. Saveljeffilla huolimatta useammasta valtuustokaudesta ei ole mitään näyttöä kuntasektorilta, no unohtamatta sitoutumattomien ryhmän perustamista, joka sekin oli koko olemassaolonsa ajan vain "valtuuston piirissä." Vallanvaihto oli tulokseton. Aaltosen aikaansaannokset ovat olemattomat. Taitamatonta kokouskäyttäytymistä ja kunnallisen sektorin tuntemattomutta. Kova poika puhumaan ja kirjoittelemaan lehtiin, joita sitten valtuustopuheissaan siteeraa. Mutta tyhjät tynnyrit kolisevat eniten, sanotaan.
Näillä eväillä paikallinen kokoomus kuvittelee
selviävänsä uudessa Eurassa.

11.12.2009 10.29  ?

Kaikki vaan arvuuttelee. Pitänee mennä kunnanvirastosta kysymään, mitä se Aaltonen on saanut.

11.12.2009 16.29  ilmaista mainosta

Mukavaa kun kokoomuksen asiat puhuttavat ja mietityttävät näin kovasti. Julkisuus on aina hyvästä:)

11.12.2009 18.08  Toki toki

Mainos on aina paikallaan. Etenkin tällainen joka kertoo kokoomuksen osaamattomuudesta. On näet
aina parantamisen varaa

11.12.2009 18.35  vaalivoittoa odotellessa

Niinhän meillä kaikilla- kukaan ei ole täydelinen-emme edes me demarit. Pitäisiköhän kuitenkin tulevia vaaleja ajatellen keskittyä oman osaamisemme vielä parempaan esilletuomiseen, eikä niinkään toisten mollaamiseen-se kun helposti kääntyy itseään vastaan.

11.12.2009 19.10  Demari

Näillä sivuilla kirjoittavat pääasiassa muut kuin demarit. Tämä on avoin keskustelupalsta kaikille.

11.12.2009 19.24  ?

Minä ainakaan en demariksi rupea vaikka heitä joskus äänestänkin.

11.12.2009 19.41  Remokraatti (ristillinen sellainen)

Jumantsuikka. Täällähän punikit ja pehkulekat käy kuumana kuin hellankoukku. Onkohan syynä höttö-Jutan linnan juhlien rumin puku vai mistä turvakenkää puristaa?

12.12.2009 0.01  Heviletti

Näillä sivuilla näen aina punaista. En vaan tiedä niille vaihtoehtoa, jos haluan seurata paikallispolitiikkaa netissä.

Täkäläisiin porvareihin olen pettynyt. Kokoomus vain kyräilee keskenään ja kepu on vasemmiston buudeli. Ei kyllä hyvältä näytä. Meidät jyrätään uusessa Eurassa. Siinä menee koto, uskonto ja isänmaa.

12.12.2009 12.15  Kuka jyrää ketä

Oletko selvittänyt Nummelan ja Eelan aikaansaannokset neuvottelupöydissä jonkun puolueettoman tahon kautta? Kannattaa kysyä joltain muulta kuin Aaltoselta, joka on viime aikoina osoittautunut osaamattomaksi, tietämättömäksi ja muistamattomaksi. Kummallista, että valtuustojen yhteistapaamisessa euralaiset kokevat pikemminkin tulleensa säkyläläisten jyräämiksi...

12.12.2009 13.46  Heviletti

Ei säkyläläiset mitään ole jyränneet mutta uuden Euran vasemmisto sen tekee meille porvareille, jotka olemme ihan pihalla. Kaikki menee, maat ja mannut. Pitää muuttaa muualle missä vasemmisto on nujerrettu.

12.12.2009 15.19  Jyrä

Juu ja polkupyörätkin sosialisoidaan.

12.12.2009 17.08  Herää heviletti!

Kuka ihme lietsoo sellaista käsitystä, että menetämme maamme ja mantumme? Asumme edelleen samoissa taloissa ja käyämme samoja, ellei monipuolisempiakin palveluja Eurassa. Ei tämä ole mikään sota ja Karjalan luovutus, eikä meitä ajeta mieron tielle pelkät vaatteet päällä.

Uusi Eura tehdään siksi, että emme yksin pysty pitämään yllä hyvää palvelutasoamme. Terveyskeskussairaalammekin on mitoitettu 10 000 asukkaan mukaan!

12.12.2009 18.07  Heviletille ja muille

Pro-liike lupasi säkyläläisille itsenäisyyttä ja hyvät sosiaali- ja terveyspalvelut, koulut ja paljon muuta.
Tämä oli vajaa vuosi sitten, kun nimiä kerättiin.
No nyt tuli näkyviin pro-liikkeen suuri huijaus.
Kokoomuksen pro-valtuutettu Aaltonen esitti valtuuston kokouksessa kunnan henkilökunnan
lomauttaista kokonaiseksi kuukaudeksi. Tämä tarkoittaa sitä, että säkyläläiset saisivat vain 11 kk:n ajan tärkeitä lakisääteisiä palveluita.
Tällainen toiminta on täysin mahdotonta. Kuntalaisille on taattava arjen perupalvelut joka
päivä. Pro-liike on tullut tiensä päähän.
Heviletiltä kysyisin, mihin ne sun maat ja mannut menevät. Kiinteestä lienee kuitenkin kysymys.

12.12.2009 20.44  Heviletti

Kuules nyt sosialistien sormenheristäjä. Vasemmisto Kepun tuella sössii kaiken kuten Säkylässä viime vuosina. Maat pakkolunastetaan, veroja korotetaan, että jokainen kunnanvaivainen voi elää kuin pellossa ja muutenkin meno on masentavaa. Jos Säkylä olisi saanut kokoomusjohtoisen hallituksen olisi ollut vielä jotain pelastettavissa. Mutta kun kepulaisille ei porvarivalta kelvannut. Eelat ja Tietarit ovat pelkkiä sossujen nuoleskelijoita.

12.12.2009 22.36  Mitä aikakautta oikein elät Hewiletti

On sulla Heviletti huimat tiedot. Käy nyt maanantaina sosiaalitoimistossa kysymäsä kriteerit joiden perusteella vähäosaisia, hädässä olevia autetaan. Ei niillä rahoilla " pellossa " eletä. Vaikuttaa siltä, että olet kateellinen. Minä en ole, syystä, että en haluaisi joutua avun tarpeessa olevan asemaan. Suomessa on voimassa lainsäädäntö, että kaikista pidetään huolta. Ei ne, sen paremmin kuin monet muutkaan kuntien tehtävät ole säkyläläisten sossujen, kepulaisten ja vielä vähemmän kokoomuslaisten päätettävissä,
Autettava on, ja se on kuntien lakisääteinen velvollisuus.
Jos Säkylässä nykykokoomus ( poissuljettuna Kinkku ja Muurinen ) olisi vallassa, päätökset olisivat johtamassa jatkuviin valituksiin. Viittaan valtuutettu Aaltosen esitykseen, jonka mukaan tuotettaisiin lakisääteisiä palveluita vain 11 kk vuodessa, edessä olisivat kalliit oikeudenkäynnit
Säkylän kunta kustantaisi ne ja tuottaisi vielä
lisäksi palvelut. Täydellinen katasrofi.
Ennen kuin alat kovin runsaasti kirjoittelemaan
kunnallisista toimista, hanki itsellesi lisää tietoa.
Kunnanvaltuustosta ajattelen, että jokaisen. joka sinne valitaan, tulisi toimia säkyläläisten parhaaksi. On sitten valittu mistä ryhmästä hyvänsä. Tärkeää on tuntea kunnan lakisääteiset tehtävät, lisätä omaa osaamistaan ja tietämystään jatkuvasti, kehittää yhteistyökykyään ja kommunikointitaitojaan.
Huomautan Sulle Hewiletti, että valtuustossa on vain yksi Eela ja yksi Tietari. Mitä tulee teollisuusneuvos Esko Eelaan, tuskin yllät samanlaiseen elämäntyöhön kuin on yltänyt Eela. YTM Satu Tietari on menestynyt kotikunnassaan, kotimaakunnassa ja -maassaan aina EU:ta myöten. Tuskin yllät kaikkeen siihen mihin Tietari yltää. KATEUDESTAKO ON KYSYMYS?

12.12.2009 23.50  Heviletti

Älä nyt sosiaalitantta tai mikä lienetkin hermostu. Kyllä tässä on kierretty muutakin kuin tahkoa. Veren perintönä saatu isänmaallisuus ja porvarillisten arvojen puolustaminen suureen Sossulaan siirtymisen kynnyksellä on arvo sinänsä. Mitä Eelaan tulee on todettava, että poliittinen vaikutusvalta on perittynä taloudelliselta vallalta, jota sinänsä porvarina arvostan. Tietarin tien taas on tasoittanut Keskustan heikko valikoima naispaikoille. Naismaisteri on kovaa valuuttaa Maalaisliitossa.

13.12.2009 2.24  soini

Miksei opettajia voisi lomauttaa esim. joululomien ajaksi...? Ei siinä kärsi yksikään oppilas yhtään mitään. Ja luottamusmiehet voisi miettiä, että voisiko säästää vaikkapa lautakuntien jouluruokailusta kokousten yhteydessä. Ja sossut voisi nyt jo pikku hiljaa lopettaa UUSI EURA - hehkutuksen, koska aivan selvää on, että köyliöläiset ja säkyläläiset ovat suuria häviäjiä tässä teidän aikaansamassanne liitoksessanne. Ei siksi, että liitos tehdään, koska se varmaan on pakon sanelemaa, mutta siksi, että te olette täysin Lahtisen ja Jantusen vedättämiä pikkusieluisia pikkupoliitikkoja, jotka ette osaa tehdä asioita kuntalaisten, vaan ainoastaan oman hyvän eteen. Tämä meidän Säkylä sai otsalaukauksen sillä hetkellä, kun Nummelat ja Madekivet päästettiin Euran punikkien kanssa samaan neuvottelupöytään syyntakeettomana seurauksista.
PS. Olen puolueeton asioita sivusta seuraava säkyläläinen, enkä ole ajatuksineni yksin!

13.12.2009 7.07  Demari on porvarien valinta

On täällä oikein tosiporvarit asialla. Heidän mielipiteensä nykyjohtajista ovat vähintäänkin outoja. On hyvä että meikämanneakin opetetaan siitä, että valtaakin voi periä tai että koulutus on takeena menestykselle. Nykyinen kh:n puheenjohtaja Nummela on taitava puheenjohtaja, osaa kokoustekniikan ja tuntee kuntasektorin lait. Sopii monen porvaarin ottaa
mallia. Tehtäväänsä paneutunut mies.
Madekivi on opettaja ja vapaatoimittaja. Opettajana olen kuullut häntä kehuttavan ja toimittajana hänellä on sana hallussaan.
No se noista demareista.
Mutta miten ihmeessä Säkylässä on sitten demari hallituksen puheenjohtajana?
Palataanpas aikaan 10 vuotta sitten? Säkylän silloinen 8-jäseninen kokoomus keskinäisten kahinoittensa takia hajosi. Siitä lähti 3 jäsentä
perustamaan ns. sitoutumattomien ryhmän.
Sitoutumaton porvari sai valtuuston puheenjohtajuuden kolmella valtuutetulla ja demarista tuli kunnanhallituksen puheenjohtaja.
Sitoutumattomien tarina päättyi viime vuonna,
tuloksettomana, Saveljeff palasi kokoomusryhmään. Mikä on tämä outo Heviletti-porvari, kun ei tunnu tietävän
Säkylän kokoomuksen lähihistoriaa.
Toisaalta kokoomusta, tätä yksinajattelijoiden keskittymää, on kiittaminen siitä, että Säkylässä
on taitava kh:n puheenjohtaja. Turha on moittia
toisia. Nykyinen kokoomus menestyisi huomattavasti paremmin, kun keskittyisi oman toimintansa kehittämiseen, kuuntelisi niitä jäseniään, joilla on tietoja ja taitoja. Historialla
on tapa toistua aika ajoin. Onko hajoaminen jälleen edessä sillä tiedossa on että valtuuston varapuhenjohtaja Kinkku ja kunnanhallituksen jäsen Seija Muurinen on jo siirretty reserviin.

13.12.2009 8.06  Heviletille

Verenperintöäsi mitenkään arvostelematta haluan kuitenkin sinulle huomauttaa näin talvisodan merkkivuotena, että silloin maanpuolustukseen tarvittiin kaikki kynnelle kykenevät. Siis sossutkin.
Hekin ovat isänmaallisia, kepulaisista puhumattakaan. Vaikuttaa siltä, että kuulut näihin omahyväisiin porvareihin, jotka itsetuntoaan ruokkivat toiveajatelulla. Demarit tuntuvat olevan sinulle trauma, jopa vihan kohde, kehitä osaamistasi ja mene oikealta ohi.

13.12.2009 12.57  Heviletille myöskin

Oletko tullut ajatelleeksi, että sossut tässä menevätkin suurimman eli kepu-ryhmän perässä? Katsos vähän niiden ihmisten taustoja ja osaamista. Vaikka vähättelet Eelaa ja Tietaria, niin selvitäpä hieman paremmin heidän hoistoriaansa. Kumpikin on omassa puolueessaan ollut joissakin tärkeissä asioissa jopa oman puoleensa linjaa vastaan. Sellainen vaatii rohkeutta ja tiedon hankintaa. Oletko tätä ollenkaan perunakuopastasi seurannut? Kyllä siinä jonkun aaltosen julkisuushakuinen populismi on mitätöntä toimintaa rinnalla.

Jos tämä tyyppi olisi päässyt Säkylän kunnanhallituksen puheenjohtajaksi, niin eihän mikään kokous olisi ollut edes päätösvaltainen, koska Aaltonen ei tunne edes kuntalakia saatikka kokoustekniikkaa. Kerropa mitä ja miten Aaltonen olisi siinä pelastanut?

Puheissasi näkyy katkeruus siitä, ettet saanut haluamaasi "pikku-hitleriä" ajamaan omia asioitasi kunnanhallituksessa. Jonain päivänä kuntalaiset tajuavat millaiselta katastrofilta he säästyivät. Eihän se mies muista edes valtuustossa aikaisemmin muiden tai itse puhuamiaan asioita!

13.12.2009 17.51  Heviletti

En minä ole koskaan esittänyt mitään Aaltosta mihinkään. Sen verran olen sitä miestä kuunnellut, että olen vakuuttunut täydellisestä taitamattomuudesta ja osaamattomuudesta politiikan pelikentällä. Minä haikailen oikeaa porvaria, joka hallitsee paitsi virallisen myös "pimeissä kammareissa" tehtävän kähminnän. Sossujen kanssa ei pärjää kuin riittävällä tiedolla ja taidolla.

13.12.2009 18.36  Kepulainen

Kunnallisneuvos Nummela on tietojeni mukaan käynyt puolustusvoimien Komentajan kutsusta kuukauden mittaisen Valtakunnallisen Maanpuolustuskurssin Maanpuolustuskorkeakoulussa. Kurssille on vuosien saatossa kutsuttu kaksi muutakin säkyläläistä: maanviljelysneuvos Pentti Perttuli ja vuorineuvos Simo Palokangas.
Sotilashan ei kurssille pääse, ellei ole Everstin arvoinen upseeri. Eikä välttämättä silloinkaan.
Semmoista miestä tuemme. Missä on kokoomuksen näytöt ?

13.12.2009 20.39  Arvostusta aikaansaannoksista, ei leuan louskutuksesta

Heviletin kannattaisi perehtyä arvostelemiensa luottamushenkilöiden aikaansaannoksiin. Kaikki kehuvat kilvan Säkylän hyviä palveluja. Niitä ovat olleet luomassa keskeisinä päätöksentekijöinä Nummela ja Eela. Investoinneista terveyskeskukseen on päättänyt terveydenhuollon kuntayhtymän hallitus, jonka puheenjohtajana toimii Tietari. Koulukeskuksen saneerauksesta on päätetty koulutuslautakunnassa, jonka puheenjohtajana on Alho.

Mitä ovat aikaansaaneet kokoomuslaiset? Aaltonen huutaa uusien yritysten perään ja itse istuu joka toinen kokous keskeisenä päätöksentekijänä hallituksessa selvästikin sekoomusopimuksen mukaisesti. Mitä on tämä kokoomuksen uusi nokkamies itse tehnyt yritysten saamiseksi Säkylään? Oma yritys on kirjoilla Laitilassa ja täältä sai tontin kolmeksi vuodeksi ilman vuokraa, seuraavat kolme vuotta puoleen hintaan ja loput 46 vuotta hintaan 0,05 ?/neliö. Siinä on tosi porvari!

Kerropa muuten, mitä odotat hakailemaltasi oikealta porvarilta? Palvelujen karsintaa, jotta verot saataisiin alemmas, vai jotain muuta?

13.12.2009 22.43  ?

Tulihan ne Aaltosen myötäjäiset, kun jaksoi odottaa. Ihan hyvältähän nuo Säkylän antamat almut tuntuvat. Ei pitäisi olla valittamista. Jokos se firma sitten muuttaa Säkylään vai vasta uuteen Euraan ?

13.12.2009 23.31  Heviletti

Kuulkaa nyt sossut ja maajuntit. Joku roti pitää hyysäämiselläkin olla. Kyllä ihmisillä pitää olla kanttia ottaa vastuu omasta elämästään. Oikein risoo kun ollaan huutamassa milloin päivähoitoa, milloin kyläkoulua, milloin kotiapua tai ruokalappuja. Ja kuka maksaa ?

14.12.2009 7.21  Hoi Heviletti

Neuvo Sinulle Heviletti. Ota nyt selvää asioista
ennen kuin kirjoitat. Ei Sinulla sen paremmin kuin Säkylän valtuustolla ole sanansijaa kun puhutaan
paivähoidosta tai toimeentuloturvasta. Näiden subjektiivisten oikeuksien takana on laki, jonka on säätänyt eduskunta. Suomeksi sanottuna: kuntien on ne järjestettävä. Tässä asiassa ei ole vaihtoehtoa. Toistan vielä: Säkylän kuin myös muiden kuntien on nämä palvelut järjestettävä,
olipa niiden valtuustot mitä mieltä hyvänsä. Siis harkintavaltaa ei ole.Puhumattakaan sinusta.

14.12.2009 7.27  Syvänsininen kokoomuslainen

Kunnan rahat pitää suunnata yrittäjien tukemiseen. Mehän työtäkin ihmisille annamme. Ja kovat maksut kunnan palveluihin, myös peruskoulusta pitäisi maksaa lukukausimaksua.
Kirjaston voisi kokonaan lopettaa.
Maataloustuet myös pois.

14.12.2009 8.01  Odotan vastausta Heviletti

Katsotaanpa nyt Säkylän valtuuston kokoonpano. Aloitetaan porvaripuolueesta, jona pidät kokoomusta. Onko kyseessä porvarit vai työväenpuolue. Ryhmään kuuluu kaksi eläkeläistä ( palkansaajia ), 4 yhteiskunnalta palkkansa saavaa, yksi yksityisen yrityksen palveluksessa oleva ja yksi yrittäjä.Ryhmä on koostumukseltaan lähes identtinen paljon parjaamasi demariryhmän kanssa: Demarirymässä on 2 yksityisen sektorin palkansaajaa, 3 yhteiskunnan palveluksessa olevaa, 1 yrittäjä ja 1 eläkeläinen.
Mitä eroa tässä on? Jos yrittäjä on porvari niin niitä on kummassakin ryhmässä yhtä paljon.
Jos palkansaajien määrä kertoo työväenpuolueesta, niin niitäkin on kummassakin ryhmässä yhtä paljon.
Keskustassa on 5 yrittäjää, 2 palkansaajaa ja
3 eläkeläistä. Vasemmistoliiton ryhmään kuuluu yrittäjä ja yksityisen sektorin dipl.insinööri.
Heviletti, minkälainen on sinun porvaripuolue?

14.12.2009 10.19  Heviletti

Minun porvaripuolueeni ammentaa voimansa kunnon sinivalkoisesta aatteesta. Ei siinä ole ammatilla mitään tekemistä. Se on arvovalinta. Yksilökeskeskeinen, vapaa ajattelu luo työtä ja hyvinvointia tässä paijaamisen yhteiskunnassa.

14.12.2009 12.26  Heviletti onkin ääripersu

Joudut elämässäsi vielä kokemaan ainakin yhden seuraavista: työttömyys/sairaus/vanheneminen. Siinä vaiheessa ymmärrät yhteiskunnan tukiverkkojen arvon.

Sinun periaatteellasi vain rikkailla olisi varaa päivähoitoon, koulutukseen, terveydenhoitoon,.... Ja vain he päättäisivät yhteisistä asioista.

Kokoomus on nykyisin työväenpuolue. Sinun porvaripuolueesi kuulostaa enemmän perussuomalaiselta tai äärioikeistolta.

14.12.2009 12.41  Heviletti

Minä vannon edelleen isänmaallisen Kokoomuksen nimiin. Minulla on paljon heimoveljiä ja siskojatäällä Säkylässä.

14.12.2009 12.50  Ei isänmaallisuus ole yksin kokoomuksen

Keerrohan Heviletti on Säkylän valtuuston kokoomsryhmässä yhtään kaltaistasi, jolle voisit
äänesi antaa?
Ilmankos niin moni on jättänyt äänestämättä
kuin et ole ollut ehdolla.

14.12.2009 15.56  Tarkista arvojasi Heviletti

Heviletti, olet sinivalkoinen vain lainausmerkeissä.
Nyky-Suomessa kokoomus korostaa puheenjohtajansa Kataisen suulla vastuuta lähimmäisistä ja heikompiosaisista. TOISIN KUIN SINÄ. Sinivalkoiset arvosi eivät ole kohdallaan.
P.S. Maataloustuet määräytyvät tiettävästi EU:ssa
ja sinne ei tietääkseni Säkylän kunnanvaltuusto valta ylety.

14.12.2009 21.41  Soinille

Nimimerkki "Soini" kiroaa Nummelat ja Madekivet ja sanoo, että he ovat liikkeellä syyntakeettomana.
Vakava syyte miehiä kohtaan.
Wikipedian mukaan: Rikoksen tekijä on syyntakeeton, jos hän ei tekohetkellä kykene mielisairauden, syvän vajaamielisyyden taikka vakavan mielenterveyden tai tajunnan häiriön vuoksi ymmärtämään.... jne

14.12.2009 23.07  Heviletti

Ei teidän kanssanne jaksa väitellä. Yritätte mustamaalata kaikkia, jotka eivät kulje Säkylän politiikan valtavirrassa. Minä häivyn muille saiteille.

15.12.2009 0.59  Soini

Lue teksti oikein, jos pystyt, äläkä irroita sanoja asiayhteydestä.

Ja kun joudut analysoimaan sanoja wikipediasta, ne ymmätääksesi, niin kerro myös, että missä kohtaa kirjoitustani oli se mainitsemasi kirosana..?

15.12.2009 18.16  Skininari

Kyl nää sivut pyörii alle kymmenen demarin ja kepulaisen voimin.
Eipä kannata paljoa provosoitua noiden lapsinerojen aivoituksista.
Itsenäisyys tosin meni, mutta eikös sosialisteilla olekin ollut aina halu liittyä johonkin suureen ja mahtavaan?

15.12.2009 18.27  Tilastoskininari

Voisiko Admin kertoa kävijämääriä? Voiko saada tietoja myös siitä, kuinka monista eri osoitteista sivuilla käydään ja mikä näyttäisi olevan kirjoittajien kokonaismäärä.

15.12.2009 19.28  Skininari

Jos kunnanviraston takaovella räksyttää koira ja etuovella demari, kumpi päästetään ensin sisään?
Koira tietenkin. Se lopettaa heti sisälle päästyään räksytyksen.

15.12.2009 20.38  Kuntalainen

Ei demarit ole vieneet Säkylää mihinkään. Valtuustossa on 27 jäsentä. Niistä demareita 7.

15.12.2009 20.59  Niin se vaan on

Käyn harvakseltaan näillä sivuilla. Ihmettelen yhtä asiaa: monesta jutusta " henkii " syvä viha demareita ja keskustalaisia luottamushenkilöitä kohtaan. On käsittämätöntä, että kunnan
päätöksiin otetan kantaa puoluepoliittisin perusteina. Suurin osa kunnan tehtävistä perustuu
lakiin ja päätökset tekee Suomen eduskunta.
Kuntakohtaisesti on kysymys päätöksien toimeenpanosta ja niiden kustantamisesta. Ei siinä kysytä mistä poliittisesta ryhmästä on tullut
valituksi, kysymys on siitä, kuka osaa ne toimeenpanna ja ketkä ihmiset nauttivat luottamusta. Surullista ja suorastaan tyhmää on
henkilökohtaisuuksiin meno. Olisi mielestäni aika lopettaa toinen toistensa mollaaminen, sillä
jatkuvalla riitelyllä pilataan kunnankin maine.

15.12.2009 22.18  Demarien äänestäjä

Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Tässä olisi hyvä foorumi käydä älyllistä keskustelua yhteiskunnallisesti tärkeistä asioista. Riidelläkin voitaisiin rakentavasti. Valitettavasti nyt ammutaan nimimerkin suojista haisevia kasapanoksia. Tulkaahan valtuutetut esiin (en väitä, että te olette nimimerkkien suojissa nyt) ja tehkää se omilla nimillänne. Puhutaan asiaa.

16.12.2009 9.14  Skinnair

Skininari onkin Skinnair. Nyt tämä sdp:n ay-siiven edustaja marssitti Finnairin työriidan valtioneuvoston eteen.
Hänet tosin heitettiin tyylikkäästi pihalle kohteliain saatesanoin.

Pieni tosielämän taju ei olisi pahitteeksi tällekään sosialistien kansanedustajalle.
Tämäkin esimerkki kertonee osaltaan, kuinka kenen puolella sdp on. Lentomatkustajista viis, kunhan ei työntekijäosapuolen älyttömiin etuihin kajota, vaikka lajitoveria häipyy vierestä kortistoon.

16.12.2009 21.40  Admin

Minulta pyydettiin jonkinlaista tilastotietoa sivun vieraista. Runsaan vuoden aikana kävijöitä on ollut 33 800 ja sivuja on ladattu 155 800 kertaa.
Vilkkaimpana päivänä vierailtiin sivustolla 326:sta osoitteesta ja ladattiin yhteensä 1163 sivua.

Lähitulevaisuudessa on tarkoitus ottaa käyttöön ohjelmisto, jolla voidaan tarkemmin analysoida vierailuja.

Kirjoituksia kommentoivien joukko ei ip -osoitteiden perusteella ole yhtä laaja kuin vierailijoiden määrä. Heitä on kuitenkin kymmenissä laskettava määrä.

18.12.2009 9.18  Kaavailija

Vai on kokoomuksen Saveljeff töpeksinut maakuntavaltuustossa. Meinasi viedä varuskunnalta kehitysedellytykset.
Näin toimii kykypuolue.

18.12.2009 12.22  Kokoomuksen juna pois raiteilta!

Kysymyksessä oli uuden maakuntavaltuutetun kokemattomuus ja asioista tietämättömyys. Saveljeff äänesti perussuomalaisen vouhkarin perässä muissakin asioissa. Maakuntakaavan kanssa viime vuodet painiskelleet tietävät sen todellisuuden, että laki vaatii merkitsemään kaavaan alueet, joilla melu ylittää tietyn desibeli-rajan. Merktsemättömyys ei ole melun poistamista vaan pään pensaaseen pistämistä.

Saveljeff ei ymmärtänyt, että ratkaisu melusta on tehty silloin, kun varuskunta on päätetty rakentaa alueelleemme. Lisäksi hänen pitäisi edustaa maakuntavaltuustossa Säkylän kuntaa. Varuskunnan vastustaminen ei ole missään tapauksessa kunnan virallinen kanta, eikä myöskään alueen asukkaiden enemmistön. Varuskunta on tuonut alueellemme myös taloudellista etua, vireyttä ja tunnettuutta kansainvälisten joukkojen kautta yhä enenevässä määrin.

Kyllä menee nyt Säkylän kokoomus ihmeellisillä raiteilla!

18.12.2009 20.42  Ryhtiä päätöksiin

Pitäisi Säkylässäkin valtuustossa katsoa ketä maakuntavaltuustoon valitaan.

18.12.2009 20.58  Tosiporvari

Mikä kokematon. SS on. Pitkäaikainen valtuutettu.Erosi kerran kokoomuksesta, mutta on palannut takaisin sinivalkoisiin.
Uusi Eura on toisaalta ihan ok! Pelottaa kun siellä on niin paljon demareita, että taitavat äänestää uuden kunnan enemmistön.

18.12.2009 22.31  Sosi A-A listi

Onko siis Seppo Juholakin sivistymätön perussuomalainen vouhkari?

Entäs melu-alueen asukkaat?

Admin "väistelee" sitä tosiasiaa, että täällä hänen (monen nimimerkkinsä suojissa) lisäkseen ei käy kuin muutama s...nan lapsinero mustamaalamassa muita.

Toivottavasti sivustojen pitäjäkin pitää pekkasensa pois ja antaa omien aivottomien ajatusten viettää Joulurauhaa sekä nauttia kaikkien muiden kuuden muun säkyläläis-demarivaltuutetun kanssa kunnon Joulupuuron. Toki ilman mantelia, koska sen söi Urea.

ps. Lada on hyvä auto

18.12.2009 23.02  A-A listi

Kuka vaati maakuntavaltuustossa asian palauttamista uudelleenvalmisteluun?

19.12.2009 0.15  Asialinjalla

Toivon, että Sinä tunnettu kirjoittaja (Sosi A-A jne.) pysyisit terveenä. Jaksait paremmin jatkaa pilkaa toisten sairauksilla. Ala-arvoista tuo pro -kirjoittelu. Eikö kommentia voisi poistaa ?

19.12.2009 7.25  Otetaanpa opiksi

On se vaan niin ihmeellistä, että onnistutaankin
puhumaan ihan muuta kuin asiaa täällä sivuilla.
Ensinnäkin hyvä asia palstanpitäjälle, että tuo julki, miten maakuntavltuustossa oikein Säkylää edustetaan. Lähden siitä, että kunnan edustajaksi valitun henkilön pitää selvitää, mistä asioista maakuntvaltuustossa kulloinkin päätetään.Maakuntakaavaa on valmisteltu jo pitkästi yli kaksi vuotta ja kaikkea mitä siihen liittyy voi kysyä kaavan arkkitehdilta Jukka Moilaselta.
On ennenkuulumatonta, että Säkylän edustaja menee valtuustoon puhumaan varuskuntaa
vastaan. Mikä on tämä sinivalkoiseksi itseään
mainostava kykypuolue, jonka jäsenten etenkin kellokkaiden tietämys ja harkintakyky pettää
jatkuvasti. Kyllä edustajan pitäisi edes sen verran tietää, että jos kaavasta valitetaan Säkylässä niin osoite on Säkylän kunta, jossa valitus käsitellään säädetyllä tavalla. Osoite ei suinkaan ole joku maakuntavaltuutettu eikä hän voi toimia toripuheiden mukaan.
Tosiasia on että kukaan ei ole kuntaan kaavasta valittanut. Maakuntavaltuutetun on tiedostettava, että se ei ole mikään kyläyhdistyskokous, jossa puhutaan niitä näitä.
Varuskunnan olemsssaolon oikeutusta ei täälllä
eteläisessä Satakunnassa ole asetettu kyseenalaiseksi. Peräti outoa on, että sen tekee
kokoomuslainen maakuntavaltuutettu. Ryhmässähän on yksi varuskunnan palveluksessa oleva upseerikin.
Summa summarum, osaamisesta, tiedoista ja taidoista on kysymys. Jos ottaa vastaan luottamustoimen, on perehdyttävä sen toimialaan, hankittava tietoa, että toimii oikein.
Ja tämä koskee jokaista luottamushenkilöä.
Luottamus menee vain kerran.

19.12.2009 8.16  Admin

19.12.2009 8:12 Admin
Tällä sivustolla ei hevin tekstejä sensuroida. Palstanpitäjääkin saa arvostella. Toki toivoisi, että pysyttäisiin asiassa, silti kriittisyyttä välttelemättä. Henkilökohtaisuuksien heittely nimimerkin takaa on kuitenkin raukkamaista.

19.12.2009 11.29  Kokoomukseen pettynyt

Kokoomusedustaja on sekoillut maakuntavaltuustossa.
Tai saahan sitä demokratiassa sekoilla.
Säkylässäkin veivata varuskuntaa vastaan.

19.12.2009 12.21  Tarkkailija

Euran valtuusto vaatii meniokuria, ohjeena Säkylälle, mutta samalla lisää omia kulujaan.
Euran valtuuston kannat kirjoittaa Matti Lahtinen.

19.12.2009 14.19  Uudistusmielinen

Miten voidaan aidosti perustaa uusi kunta jos sen virkajohdossa jatkaa vanha kunnanjohtaja ?
Koskeeko irtisanomissuoja myös kunnanjohtajia ?

19.12.2009 18.16  Veronmaksaja

Urheiluhallille 8 miljoonaa ja vuosiavustusta 500 000 tonnia per vuosi.
Siinä Lahtisen karsintalista.

20.12.2009 16.28  Usko&Toivo

Mistä nyt on kysymys ?

30.12.2009 12.21  Veronmaksaja

Kommentti uutiseen "palkansaajan verotus ei muutu ensi vuonna" Kyllä se täällä Säkylässä muuttuu ainakin puolen prosenttiyksikön verran. Ylöspäin tietenkin. Kiitos jälleen kerran demareiden ja keskustan.

30.12.2009 22.57  Veroilla maksetaan palveluja

Jos veroja ei olisi nostettu, niin palveluja olisi pitänyt karsia. On älyllistä epärehellisyyttä väittää, ettei työntekijöiden lomautukset tarkoittaisi juuri palvelujen karsintaa...

Ja eikös siitä noususta olleet valtuustossa päättämässä myös 8 kokoomusvaltuutettua?

31.12.2009 17.10  Maamies

Puolet kunnista kiristää verotusta. Kiitos siitä Vanhasen ja Kataisen hallitukselle, joka ajaa kuntapalveluja tietoisesti alas.
Kuulin, että osa kokoomuslaisista olisi vaatinut vielä suurempaa veronkorotusta, eli 20,50 %

8.1.2010 14.40  Ei peiliin kannata katsoa

Kuka tai ketkä ne Säkylän asiat sekaisin ihan oikeesti on laittanut.

1.3.2010 17.31  Kansakoululainen

Ny Säkylä aikoo raapia kasaan miljoonan säästöt ilman, että ketään edes huomaa... Aika touhua. Muutamassa kuukaudessa musta muuttuu valkoiseksi. Valheella on lyhyet jäljet.

14.3.2010 23.58  Kiertokoululainen

Pro -touhua kaikki tyyni.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini