Share |

Sosiaali- ja terveyspalvelut ykkösasiana

Share |

Sunnuntai 25.1.2009 - Juha Nummela


 

SOSIAALI- JA TERVEYSPALVELUT YKKÖSASIANA

Tulikirjaimin on sanottava, että Säkylää ei liitetä Euraan. Kaikki nykyiset kunnat lopetetaan ja tilalle perustetaan uusi kunta/kaupunki. Tämä on yhteisesti sovittu lähtökohta.

On myös selvää, että uuden kunnan ensimmäinen valtuusto valitaan vaaleilla.

Sosiaali- ja terveyspalvelut tulee järjestää asukaslähtöisesti, kustannustietoisesti ja joustavasti.

Kaiken perustana on seutumme kaksi terveyskeskusta; Euran ja Säkylän yksiköt , sekä lähipalveluja tuottavat Köyliön, Panelian ja Eurakosken sivutoimipisteet . Lähtökohtana  tulee olla terveyspalvelujen parantaminen, ei niiden heikentäminen. Tähänhän tämä koko Paras-hanke tähtää.

Tärkeintä on, että saamme kaikki tärkeät palvelut oman uuden kunnan alueelta. Ns. lähipalvelut on tarkoitus turvata.

Ehdottomana lähtökohtana on pidettävä mm. sitä, että Euran ja Säkylän pääterveysasemilla säilyvät laboratorio ja röntgenpalvelut.

Palvelut tulee tuottaa siten, että asukkaalle nimetään ensisijainen asioimispaikka. Uuden lainkin mukaan tälle tulee kuitenkin varata mahdollisuus saada valita hoitava lääkärinsä.  Asiakkaan asema tulee parantumaan uuden lain myötä.

Säkylässä terveydenhuollon palvelut toimivat erinomaisesti.. Osaavien lääkärien vastaanotolle pääsee nopeasti.. Henkilökohtaisesti voin kysyä: "Mikä onkaan sen parempi ja ystävällisempi paikka kuin "terkkarin" vastaanotto puhelin- ja muuna palvelunaan?"  Siellä tehdään hienoa työtä oikealla asenteella, josta tulee asiakkaalle oikein hyvä mieli.

Hammashoidon puolella kaikki pelaa sielläkin hienosti. Osataan toimia asiakaslähtöisesti. Olen myös pannut merkille, että sairaankuljetuspuoli on saanut aivan uutta ja erinomaista tuulta purjeisiinsa.

Peruslähtökohdan tulee olla se, että tuotamme palvelut uuden kunnan omana toimintana. Ostopalveluihin voidaan turvautua, jos se osoittautuu järkeväksi toiminnan ja kokonaisuuden kannalta..

Viikonlopun lääkäripäivystyksessä olemme jo siirtyneet uuteen toimintamalliin, jossa pääterveysasemat päivystävät vuoroviikoin. Tällä ratkaisulla palvelut paranevat.

Erikoissairaanhoidon palvelut ovat luku sinänsä.. Niitä hankimme sekä Satakunnan että Varsinais-Suomen sairaanhoitopiireistä.. Jos päivystys ei ole omissa terveyskeskuksissamme, ne ovat tuona aikana Satakunnan keskussairaalassa ja Loimaan aluesairaalassa.

Valmistuva uusi sairaala tulee kohentamaan palveluitamme kertaheitolla parempaan suuntaan ja saneeraus jatkuu. Länsi-Suomen läänin maaherra Rauno Saari tulee arvovallallaan vihkimään uuden sairaalan käyttöön helmikuun 2009 lopulla.

Kirjoittaja on kuntayhtymän hallituksen jäsen, Säkylän kunnanhallituksen puheenjohtaja ja kunnallisneuvos.

 


Kommentit

26.1.2009 11.37  Ent.demari

Lopettakaa jo löpinä ettei kyseessä ole KUNTALIITOS! Siitä nimittäin juuri on kyse vaikka miten sanoilla leikitään! Säkylän kunta liitetään osaksi Euraa ja piste! Ja kun tämä LIITOS on tehty, ei mikään estä uutta Euran valtuustoa päättämästä asioista (esim. terveyskeskuksen kohtalosta uudestaan)
Ollaanko tekemässä liitossopimukseen esim sanktioita lukion, terveyskeskuksen tai muiden tärkeiden palveluiden pysymiseksi Säkylässä vielä 10-vuotta liitoksen jälkeenkin??? Valitettavasti kaikki palvelut, yritykset ja asukkaat keskittyvät nykyiseen Euran keskustaan/liepeille ja mm.Säkylä näivettyy. Merkkejä on jo nähtävissä...

26.1.2009 15.04  joku

Kuntaliitos tai uusikunta liekö sillä merkitystä. Säkyläläisistä se on kiinni kuinka monta valtuutettua Säkylästä on uuden Euran valtuustossa.Ent.demari voisi ottaa jo säkin pois päästä ja alkaa miettiä miten uutta kuntaa kehitetään,eikä lyödä kapulaa rattaisiin.

26.1.2009 17.30  PSa

Tutkailkaapa, miten hyvin kiukaislaiset ovat edustettuna nykyisen Euran valtuustossa. Ei heitä ainakaan vallankahvasta ole eristetty.

27.1.2009 15.07  Euran Elmeri

Puheenjohtajakin valittiin kiukaisten puolelta, että semmoista syrjintää ne euralaiset harrastaa. Ja eikös valtuuston varapuheenjohta valittu kiukaisten mies tämä Vainio, entinen Kiukaisten valtuuston puheenjohtaja

27.1.2009 20.43  Perävainion poika

Elmeri hyvä, ne olivat vääristä puolueista. Olisi pitänyt valita stubbeja tai niinistöjä.

28.1.2009 11.41  Euran Elmeri

Kuntaliitoksen vastustajat ovat järkiköyhää porukkaa. Uusi Eura ja myös kaupunkina se on suuri mahdollisuus.

30.1.2009 19.36  Oinas

Uuden kunnan perustaminen on loistohomma. Voimat kokoon ja niin on tälläkin paikkaseudulla tulevaisuus turvattu.

4.2.2009 15.11  VaivatOn Säkylästä

Eikös nämä sosiaali- ja terveyspalvelut voisi hoitaa ilman kuntaliitostakin?

4.2.2009 16.45  Esko

Vanhasen hallitus ja eduskunta on päättänyt, että ne hoidettava vähintään 20 000 asukkaan väestöpohjalla.

4.2.2009 16.47  Asioita seurannut

Kyllä sote-hommat voisi (olisi voinut) hoitaa ilman kuntaliitostakin. Siihen olisi tarvittu sopivat kumppanit. Ilman uutta kuntaa olisimme osana Keski-Satakuntaa, jossa sijoittuisimme pussin pohjalle. Muut päättäisivät puolestamme.
Säkylä olisi varmaan keikkunut itsenäisenä maailman tappiin mutta kuntaministerit Manninen (kesk) ja nyt Kiviniemi (kesk) ovat tehneet selväksi, miten mennään. Jos emme itse ymmärrä, tekee valtio sen puolestamme.

6.2.2009 13.50  Haapa

Säkylä ei tarvitse kuntaliitosta. Täältä kerätyt varat on tulevaisuudessakin riitettävä tämän alueen tarpeisiin, ei niitä muualta tu7lla saamaan. Jos Säkylä liitetään Euraan, osa Säkylässä kerätyistä varoista menee Euran suuriin kuluihin, ja tälle alueelle tulee vähemmän. Säkylä siis menettää tulevaisuudessa kerättäviä varoja sekä kaikki Säkylän itsenäisyyden aikana kerätun omaisuuden sekä kirkon omaisuuden kokonaisuudessaan. Säkylä ei niistä liitospäätöksen jälkeen enää päätä. Käykää ajelemassa Honkilahdella ja Hinnerjoella, niin näette mitä liitos Euran kanssa on vaikuttanut pitkällä aikajaksolla.
On lyhytnäköistä ajatella, että SDP saa vallan Eurassa ja että se parantaa demarien asemaa Säkylässä. Poliittisilla valtasuhteilla on taipumus muuttua. Mikä puolue on Eurassa vallassa sadan vuoden kuluttua?
Ei Euralle!

6.2.2009 19.21  Demari

Eikö se demarivetoinen Eura vaan ole kehittynyt kunnistamme parhaiten.?

6.2.2009 21.07  Jaska

Eikö se vaan ole hyvä asia, että rakennetaan uusi uljas Eura palveluineen.
Yhteistyö on voimaa, mutta uusi kunta on sitä enemmän.

6.2.2009 22.18  joku

köyliön ja säkylän olisi pitänyt tehdä kuntaliitos aikanaan. säkylä tätä köyliölle esitti, mutta köyliö torjui. halusi euraan jo silloin. yhdessä olisimme voineet pistää hanttiin euran "ylivallalle". euran olisi tullut kuntayhtymään terveyspuolella.

6.2.2009 23.46  PSa

Lukekaa vaikka Kuntaliiton madonlukuja tulevaisuudesta. Kyllä valtio nyt ajaa väkisin vahvojakin kuntia yhteen. Sillä on keinonsa. Jos eivät palvelut uudessa Eurassa parane niin ainakin heikkenevät vähemmän kuin väkinäisesti ylläpidetyssä Säkylässämme.

9.2.2009 15.28  Kaarlo

valtio ei aja kuntia mihinkään, vaan kunnat voivat itsenäisesti järjestää palvelut kuntalaisille sieltä mistä parhaaksi katsovat. Se paljon puhuttu 20000 henkilön raja on vain suositus koolle millä väestöpohjalla sosiaali- ja terveyspalvelut kannattaisi tuottaa. Se ei ole mikään kuntien minimiasukasmäärä, vaikka demarit näin valehtelevat.
Ei demarivetoinen Eura ole kehittynyt kunnistamme parhaiten. Sen til on taloudellisesti katastrofaalinen. Se on huomattavasti huonommin hoidettu kuin kiukaisten kunnan talous.
Se taas johtuu siitä että demari ovat aina rahastaneet muilta ja sitä ne nytkin yrittävät. Eurassa ei ole vuosikymmeniin ollut muuta yhteistyötä kuin demarien ylivalta.

9.2.2009 15.55  Perävainion poika

No, no Kaarlo alias Kaisla. Eivät demarit ole missään väittäneet, että 20 000 asukasta olis joku minimiasukasmäärä kunnille. Kuten ministeri Manninen (kesk.) aikanaan sanoi, että se on sosiaali- ja terveystoimen tehokkaan hoidon alaraja ja sekin käytännössä vielä liian alhainen.

10.2.2009 9.30  Totuus

Juha Nummelan ansiolista alusta puutui tärkein arvo SOSIALISTI.

16.2.2009 22.11  Sudettisosialisti

Mä olen aina ajatellut , että tittelit sikseen. Kunnon työväenluokan edustaja ei neuvoksen tittelillä kehuskele. Pahalta tuntuu!

24.2.2009 18.09  Masa

Kiitokset Säkylän ja Köyliön demareille ja keskustalaisille uudesta sairaalasta.

10.4.2009 6.34  Asiakas

Taas tuli mainetta ja kunniaa. Toistan kiitokset Säkylän ja Köyliön demareille ja keskustalaisille hienosti johdetusta työstä.
Viedään nyt hyvät käytännöt euraankin.
Kumlanderista koko seudun ylilääkäri.
Uuden kunnan myötä asiat vain paranee.


Kommentoi kirjoitusta


Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini