Maahanmuutto unohtui hallitukselta

20.09.2023

Ylen A-studioon kokoontuneet talousasiantuntijat pitävät huolestuttavana sitä, ettei hallitus ottanut kantaa maahanmuuttoon liittyviin toimiin tiistain budjettiriihen infotilaisuudessa.

Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharjun mielestä kaikkein huolestuttavinta oli, ettei maahanmuuttoa mainittu sanallakaan tilanteessa, jossa tarvitsisimme todella paljon työperäistä maahanmuuttoa Suomeen.

Suomen Pankin prosessipäällikkö Essi Eerola kiinnitti maahanmuuttokokonaisuuden puutteen lisäksi huomiota ministerien äänenpainoihin, joissa korostettiin, että julkisen talouden menot ja tulot ovat rakenteellisesti epätasapainossa. Eerolan mukaan Suomi tarvitsee pitkän aikavälin suunnitelman julkisen talouden sopeutuksille. Yksi hallituskausi ei riitä.

STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainà näkee ongelmallisena sen, että hallitus keventää veroja ja leikkaa samanaikaisesti sosiaaliturvasta. Hänen mielestään julkista taloutta ei saada edes näillä toimilla kuntoon.

Hallitus joutuu ottamaan ensi vuonna velkaa 11,5 miljardia euroa, joka on yli miljardin enemmän kuin elokuussa ennakoitiin. Lainàn mukaan verotukselle ei tehdä juuri mitään ja se on syynä alijäämän määrä.

22.09.2023Työtaistelut alkavat vähitellen
21.09.2023Lämmintä
20.09.2023Maahanmuutto unohtui hallitukselta
20.09.2023Kaasmarkku sinnittelee
19.09.2023Myräkkä tulossa
19.09.2023Lindtman luopuu puheenjohtajuudesta
18.09.2023Duplantis teki ME:n
17.09.2023Euraan parin miljoonan Jokeripotti
16.09.2023Murto ja Helander timanttifinaalissa
15.09.2023Lisää kananmunia Säkylästä ?

Siirry arkistoon »